Facebook Google+ Twitter

Makabryczna lista przebojów

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-31 15:00

Jaką melodię zagrać, by godnie odprowadzić w podróż do lepszego świata bliską osobę? Coraz częściej obok tradycyjnego "Ave Maria" Schuberta rozlegają się tony "Jak anioła głos" Feela czy ballady Metalliki.

Brak szacunku? Nic z tych rzeczy. Zdaniem dr. Ryszarda Cichockiego, socjologa i szefa Centrum Badania Jakości Życia, ludzie rezygnują z tego, co określamy mianem tradycji, na rzecz spraw ważnych dla nich lub zmarłego, np. muzyki.

Zakłady pogrzebowe wychodzą naprzeciw temu zapotrzebowaniu. Magdalena Dobrowolska, współwłaścicielka poznańskiej Kalii, mówi, że są w stanie zaspokoić różne gusty. Od "Pieśni pożegnalnej" Jacques'a Devoge'a po "Jak anioła głos" oraz "Time to Say Goodbay", bo i to zdarzało im się grać na cmentarzu. Karierę robią też ostre ballady Metalliki, a standardem jest już "Stairway to Heaven" zespołu Led Zeppelin.

A tych, których to oburza, religioznawca prof. Zbigniew Mikołejko odsyła do historii: - Zachowania żałobne odbywały się i będą się odbywać pod dyktando panującej mody.

Opowiada, że w XIX wieku, w bardzo nobliwej epoce wiktoriańskiej, po upowszechnieniu się fotografii pojawił się zwyczaj pozowania do zdjęć ze zmarłym, uroczyście ubranym i siedzącym pośród żywych. Tak więc granie takiej lub innej muzyki podczas uroczystości żałobnych nie wydaje mu się niczym niestosownym.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.