Facebook Google+ Twitter

Makak po jawajsku, czyli historia Małpiej Maski

Na Jawie, w Indonezji, powszechnie spotykaną parą domokrążców są Makak i jego pan lub treser, jak kto woli. Razem żyją i zarabiają na życie. Nie wierzycie - poczytajcie.

Makaki w świątyni Uluwatu na Bali. / Fot. Piotr ŚmieszekMakak jawajski vel Macaca Fascicularis, jak sama nazwa osobnika wskazuje, pochodzi z Jawy, tam najłatwiej można go spotkać, choć teren jego występowania jest znacznie bardziej rozległy i sięga od zatoki Bengalskiej aż po Filipiny.

Poza tym, należy wiedzieć, że makaki, nie zajmują się niczym innym, jak: nicnierobieniem, niemal całymi dniami leniuchują, a incydentalnie "strugają makaka".

ZOBACZ MAKAKA NA ZDJĘCIACH

Te małpki z rodziny wąskonosych, mają również, jako gatunek, poważne osiągnięcia. Wpisały się bowiem, w historię medycyny XX wieku, swoim dużym (biernym), ale zawsze, wkładem w prace nad odkryciem, testowaniem i wdrażaniem szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Dziś również, na indonezyjskiej Jawie, można często spotkać makaka w służbie ludzkości lub może bardziej (tym razem) ludności i w przedsięwzięciach nie tak wiekopomnych, jak tych w dziedzinie medycyny w minionym tysiącleciu.

We wszystkich większych miastach oraz zakamarkach, tej najludniejszej wyspy na świecie, istnieje stara, powszechnie znana profesja, zwana Topeng Monyet, co tłumacząc na język polski, znaczy ni mniej, ni więcej tyle co: Małpia Maska.

Makak Jawajski - Uluwatu - Bali - Indonezja / Fot. Piotr ŚmieszekTak więc, Człowiek Małpia Maska, to ktoś kto wychowuje od małego Makaka, uczy go różnych sztuczek, a potem w celach zarobkowych objeżdża, bądź obchodzi ze swoim zwierzęcym „partnerem”, jak domokrążca, codziennie inne rejony miast, bawiąc przy tym dzieci i starszych, przeróżnymi sztuczkami wykonywanymi przez swojego wyszkolonego wychowanka, własnego makaka.

Warto tu wspomnieć, że małpki tego gatunku, są niesamowicie wszechstronne i aklimatyzują się bardzo łatwo we wszystkich prawie warunkach. I tak te żyjące na wolności, spędzając czas prawie wyłącznie na drzewach, potrafią w razie potrzeby pływać, a nawet nurkować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.