Facebook Google+ Twitter

Makieta transatlantyku MS Batory będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Emigracji w Gdyni

Atrakcją Muzeum Emigracji w Gdyni, które zostanie otwarte na przełomie maja i czerwca przyszłego roku ma być makieta transatlantyku Batory.

 / Fot. By Zdjęcie niepodpisane (Tygodnik Makieta Batorego ma stanowić jedną z głównych atrakcji powstającego Muzeum Emigracji w Gdyni. MS Batory został zwodowany w 1935 r., a służbę rozpoczął w 1936 r. Pływał przez 33 lata, do 1969 r. Dlaczego właśnie ta jednostka będzie sztandarowym obiektem placówki? Bo na pokładzie Batorego udało się na emigrację wielu Polaków.

"Zależy nam na efekcie zaskoczenia, niespodzianki. Powiem tylko, że makieta, która powstaje właśnie w jednej ze stoczni, będzie spora i wykonana w taki sposób, by goście muzeum mogli zajrzeć do niektórych wnętrz statku odtworzonych zresztą z dużą skrupulatnością tak, by były jak najwierniejsze oryginałowi" - powiedziała dyrektor muzeum, Karolina Grabowicz-Matyjas, cytowana przez TVN24.pl.

Muzeum Emigracji mieścić się będzie w budynku historycznego Dworca Morskiego w Gdyni. "Władze Gdyni zaproponowały obiekt na siedzibę Muzeum nie tylko z racji historycznych, ale także architektonicznych i krajobrazowych walorów tego miejsca. Jest to modernistyczny zabytek położony na Nabrzeżu Francuskim gdyńskiego portu – miejscu, gdzie w sezonie letnim na statkach pasażerskich przypływają setki tysięcy turystów" - czytamy na stronie muzeum. Zostanie ono otwarte na przełomie maja i czerwca 2015 roku. Jego powierzchnia będzie liczyć 6 tys. metrów kwadratowych.

Czytaj także: Co jedzono 1000 lat temu na terenie dzisiejszego Radomia? Naukowcy analizują materiał z Piotrówki


"Historia emigracji z ziem polskich to opowieść o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności" - czytamy o misji powstającej placówki. Gdynia została wybrana nieprzypadkowo. Dla wielu emigrantów to miasto było początkiem podróży w nieznane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To kolejny przykad dla włodarzy Województwa Śląskiego, gdzie się tworzy muzea, a nie dąży do likwidacji - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu na rzecz megalomańskiego Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.