Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3728 miejsce

Makłowicz nawołuje parlamentarzystów do legalizacji marihuany?

Robert Makłowicz, jeden z czołowych krytyków kulinarnych, postanowił wziąć udział w kampanii, która ma zachęcić parlamentarzystów do legalizacji posiadania niewielkiej ilości marihuany. Tym samym wsparł grupę sześciorga młodych ludzi, którzy na Facebooku zainicjowali akcję.

Profil kampanii na Facebooku / Fot. screen Filmik, towarzyszący przedsięwzięciu, ukazuje uśmiechniętych młodych ludzi, przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych (m.in. studentkę, przedsiębiorcę, polityka, psychologa, dziennikarkę, artystów). Pogodny wyraz twarzy znika, gdy za ich plecami pojawia się więzienna linia do pomiaru wzrostu, kojarząca się z fotografiami skazańców. Przestępstwem, które popełnili ci uczący się lub pracujący obywatele, było posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Za złamanie zakazu o posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyku, grozi w Polsce kara do trzech lat więzienia. W tle spotu o zmianę ustawy apeluje także znany z programów o tematyce kulinarnej Robert Makłowicz. Nawołuje: "Parlamentarzyści, nie gotujmy naszym dzieciom takiego losu!".

Zobacz na Facebooku: Apel do Parlamentarzystów

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która znosiłaby karanie za posiadanie niewielkiej ilości narkotyku na własny użytek, czeka na uchwalenie od 2008 roku. Kampania ma więc na celu zmobilizować posłów i senatorów do ponownego zajęcia się tym problemem. Polskie prawo antynarkotykowe należy do najsurowszych w Europie, przy czym jego skuteczność jest wątpliwa. Według analizy przygotowanej przez Instytut Spraw Publicznych wynika, że tzw. artykuł 62 kosztuje państwo polskie około 80 milionów złotych w skali roku, a według ankietowanych osób zaangażowanych w jego realizację (m.in. przedstawicieli policji, terapeutów i służby zdrowia), nie gwarantuje zmniejszenia problemu uzależnień - czytamy na stronie kampaniespoleczne.pl.

Dlaczego 60 proc. nastolatków nie sięgnęło po marihuanę?

Kampanię zainicjowało sześcioro młodych ludzi, którzy zaznaczają, że są nieformalną grupą, niezwiązaną z żadną organizacją. Spot miał swoją premierę 16 marca o godz. 11. Jesteśmy zwykłymi ludźmi, których sercom ten temat jest bardzo bliski i którzy w całej Polsce poszukują innych zwykłych ludzi, których sercom też ta sprawa jest bliska - stwierdzają na swoim profilu na Facebooku.

Filmik można obejrzeć na stronie: kampaniespoleczne.pl lub na Facebooka.

A Wy, co sądzicie o tej akcji?

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

olisia
  • olisia
  • 23.07.2011 16:39

Jestem przeciw legalizacji. Gdyby każdy stosował narkotyk doustnie - byłabym za. Boję się jednak biernego palenia (zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych nie jest przestrzegany, pewnie podobnie byłoby z trawką). Ja również chciałabym mieć prawo decydowania o sobie, o tym, czy zażyję narkotyk.

Zresztą - czy palacze trawki szanują prawo, które tak bardzo chcą zmienić? Myślę, że wpływ na zmianę przepisów powinny mieć osoby, które ich przestrzegają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
BogumiłKolmasiak
  • BogumiłKolmasiak
  • 13.05.2011 18:53

Polecam mój artykuł dot. ostatnich zmian w prawie: http://polskaliberalna.net/polska/1733-krok-w-stron-depenalizacji-marihuany.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lipa
  • Lipa
  • 06.04.2011 12:54

Witam!
Jak to czytam (dot. Mia) to mi sie słabo robi... pale regularnie prawie od 16 roku zycia mam juz na karku 30 lat i uwazam sie za wartosciowego spolecznie czlowieka, nie niosacego zadnego zagrozenia dla innych obywateli, wrecz przeciwnie.. ukonczylem caly sytem szkolnictwa wielokrotnie z wyroznieniem, mam bardzo dobrze platna prace, dzieki paleniu marihuany nie odczuwam w tym szczurzym pedzie cisnien ze trzeba to i trzeba tamto co czesto ludzi popycha do odczuc typu zazdrosc, nienawisc i wszechobecne chamstwo wyplywajace z ludzi karmionych medialna paką. Nie dajmy sie oszukiwać, my wybieramy rząd to my decydujemy o swoich losach a nie polityczni palanci, ktorzy jak im sie chce i maja w tym biznes to moga cos zrobić, jak nie to nie kiwna palcem bo wiedza, że slupek wyborczy nie podskoczy.. to jest żałosne dajmy wyraz swemu niezadowoleniu w kolejnych wyborach..zaznaczam ze nie jestem osobą nadużywająco alko ani innych używek (próbowałem różnych innch i zrobiłbym to palac wczesniej maryśke lub nie nie miało to zadnego wplywu bo taka moja natura, ale z czystym sumieniem moge powiedzieć ze nie zainteresowao mnie to prócz tych pojedynczych wyskokow), co w takiej sytuacji kiedy jestem obywatelem w demokratycznym panstwie i brzydze sie pijakami i innymi nierobami ktorzy zeruja na tym ze ja z podniesiona glowa dzien w dzien z usmiechem wstaje i dumnie krocze przez ten swiat placac niemale podatki na wsio z czego te pierdoly moga korzystac a nie moge zapalic legalnie skreta pod grozba wieznienia?! to jest chore!! co w przypadku kiedy dla mnie alko i fajki moglyby zniknac z polek i nie stanowiloby to dla mnie problemu, skoro ja nie moge palic balntów legalnie nie robiąc tym nikomu krzywdy to dlaczego moj sasiad moze sie zachlewac jak prosiak nie placac rachunkow maltertujac zone i zygac mi na wycieraczke to jest OK?!!! pomyślcie sami indywidualnie a nie ulegajcie jakims masowym medialnym gównom! a moze Ci co tak najwiecej krzyczą PRZECIW to swiatek przestępczy bo juz dla mnie politycy niewatpliwie do niego należa i to ich powinno sie scigac ... anie ludzi ktorzy staraja sie w tym chorym panstwie podtrzymywac spoleczenstwo i dawac wyraz temu ze mimo przeciwnosciom losu mozna z podniesionym czolem i usmiechem dotrwac do nastepnego dnia nie wyrzadzajac nikomu krzywdy!!! JESTEM ZA KEGALIZACJA!!! to moje prawo w wolnym swiecie wolnym panstwie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
majster
  • majster
  • 04.04.2011 15:27

juz dawno powinnismy legalnie jarac siuwax wszyscy by byli zadowoleni .politycy bo do budrzetu systematycznie wplywala by kasa ,palacy bo na luzie bez stresu by mogli palic ,policja i prokuratura bo mieli by mniej roboty , mniej ludzi w aresztach co za tym idzie w budrzecie zostaja pieniadze!!!! a ci co nie pala niech stoja pod sciana jak ufolodki i dziwia sie jak mozna zyc na luzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
jack869
  • jack869
  • 04.04.2011 11:05

Zauważcie "zbieg okoliczności" 27.03 - Tusk zarzeka się że nie będzie legalizacji narkotyków miękkich a 1.04 de facto to się dokonuje - o co chodzi???? Ktoś tu zagrywa pod publikę, przed wyborami - to jest czytelny znak że politycy mogą wszystko - jak tylko chcą - ale żeby chciec to muszą zobaczyć w tym własny interes i niestety z partią najbardziej inteligentną na świecie (PO) jest tak samo - tylko śmiech i żal że tak naprawdę to oprócz słupków poparcia, wszystko maja gdzieś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xXx
  • xXx
  • 04.04.2011 08:57

Jestem za LEGALIZACJĄ !

Komentarz został ukrytyrozwiń
lilka90
  • lilka90
  • 03.04.2011 16:24

Moim zdaniem legalizacja marihuany powinna być stanowczo zabroniona.
Nie znajduję żadnego wytłumaczenia tej legalizacji.
Jest to jeden z głupszych pomysłów.
Do niczego on nie prowadzi i nigdy nie będzie prowadził...tzn,prowadzi do niszczenia społeczności i zaniechania jakichkolwiek ludzkich odruchów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sensi
  • sensi
  • 02.04.2011 20:40

mia, rozwalił mnie twój komentarz"a tak poza tym, później po wypalaniu wielu młodych rzuca się na wszystkich na imprezach, zaczepiają, a o gorszym traktowaniu nie wspomnę...bo myślą , że mogą wszystko!!!"-w tym momencie widać, że nie masz zielonego pojęcia o temacie, po trawie to człowiek nie rzucił, by sie na muche:D w przeciwieństwie do alkoholu, który wywołuje agresje. Jeżeli paliłaś naprawde i tak reagowałaś to mogłaś dila zmienić:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
niko
  • niko
  • 27.03.2011 09:40

We wczorajszym programie "Drugie Śniadanie Mistrzów" premier Tusk oświadczył Jednoznacznie:cytuję-"JEŚLI CHCECIE W POLSCE LEGALIZACJI MARIHUANY ,TO MUSICIE ZMIENIĆ PREMIERA" Dał też do zrozumienia że w dalszym ciągu nie jest zainteresowany nie tyle legalizacją jak w Holandii co podpisaniem ustawy o niekaralności za posiadanie niewielkich ilości na własny użytek.Najwyrażniej nasz premier nie widzi ,albo nie chce dostrzec tego problemu.Dodam ze gotowa ustawa tkwi w sejmie od 2008 roku czekając na wdrożenie w życie.Wobec tego APELUJE:NIE GŁOSUJCIE NA PLATFORMĘ,PIS,PJN .DOWIECIE SIĘ W CZYM RZECZ GDY KTÓREGOŚ DNIA POLICJA OZNAJMI WAM ŻE WASZ SYN CZY CÓRKA ZOSTALI ARESZTOWANI WŁAŚNIE ZA POSIADANIE NIEWIELKIEJ ILOŚCI.WARTO DOBRZE TO PRZEMYŚLEĆ ,BO DUŻY PROCENT Z WAS-RODZICÓW NAWET NIE PODEJRZEWA ,ŻE TWOJE DZIECKO POPALA TRAWKĘ, A TAK WŁAŚNIE JEST.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysztof
  • krzysztof
  • 25.03.2011 12:20

nasze państwo legalizując i przejmując kontrolę nad handlem marihuaną mogłoby nie żle zarobić(akcyza,podatek itp) a tak to gigantyczne pieniądze zarabiają na tym gangsterzy i to oni trzymają nad tym kontrolę. Obecna ustawa tworzy podziemny rynek nie do ogarnięcia przez władzę.Każdy palacz wolałby kupić Jointa legalnie ,tym samym pozbawiając gangsterów zarobku i władzy nad tą branżą,a sam przestałby być nazywany przestępcą.