Facebook Google+ Twitter

Maksymalne zbliżenie Księżyca z Marsem już w nocy, 14 kwietnia

"W poniedziałek (14.04.) dojdzie do spotkania Księżyca będącego tuż przed pełnią z będącym tuż po opozycji Marsem" - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem około godziny 21.

 / Fot. By Gregory H. Revera (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via WikJak donosi PolskieRadio.pl do najbliższego zbliżenia Księżyca z Marsem dojdzie około godziny 18 polskiego czasu. Wówczas, Księżyc od Marsa będzie dzielił dystans tylko 3.3 stopnia.

Dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie informuje, że "Księżyc będący kilkanaście godzin przed pełnią spotka jasnego Marsa, którego opozycja wypadła 8 kwietnia". Jak zauważa naukowiec, Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zbliżając się do wielu z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektywnie, gdy dana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.

Ponieważ o godz. 18 jest jeszcze jasno, z obserwacjami warto poczekać do godziny 21 - 22. Oba ciała znajdziemy wtedy 20 stopni nad południowo - wschodnim horyzontem. Jak zaznacza dr Olech, po przeciwnej stronie Księżyca niż Mars, będziemy mogli znaleźć jeszcze jeden jasny obiekt - Spikę, która jest najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Panny.

Zjawisko to będziecie mogli obserwować gołym okiem. Warto jednak wyposażyć się w lunetę lub teleskop. Dzięki nim, będziecie mogli dojrzeć szczegóły tarczy nie tylko Księżyca, ale również dużego Marsa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Widziałam i podziwiałam gołym okiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe zjawisko :)
pozdrawiam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.