Facebook Google+ Twitter

Mała architektura w parkach, ogrodach i rezydencjach

W ostatnim okresie coraz więcej uwagi poświęca się w projektowaniu parków, ogrodów i wolnych przestrzeni przy pomocy t.zw. małej architektury. Nie tylko odpowiednie zestawienie drzew i krzewów ale oświetlenie i inne mają wielkie znaczenie.

Lampy oświetleniowe i różne akcesoria w projektowaniu parków, skwerów i ogrodów

Będąc czteroletnim dzieckiem w połowie XX Wieku, wymykałem się z domu w nocnej koszuli i na boso do parku podziwiać śpiew ptaków. Fascynowały mnie, ponieważ godzinami w dzień obserwowałem ich pracę i śpiew w budkach naprzeciw okna mojego pokoju. Budki wykonali i zamontowali moi bracia, z czego byłem bardzo dumny. No, mama była z wszystkich dzieci dumna a urodziło się dziewięcioro. Pamiętam jak wyciągała z szuflady gazetę, gdzie Helmut w zespole tańców ludowych zajął trzecie miejsce na dożynkach centralnych w Warszawie a sam sekretarz Władysław Gomułka odznaczał. Miło jest, kiedy rodzice są dumni ze swoich dzieci.
Dwadzieścia km od Gdańska w Łapinie. / Fot. Piotr Wierzbicki
Przechodziłem alejką obok spalonego pałacu. Ludzie opowiadali, że Rosjanie spotkali tam burżuja. Wymordowali całą rodzinę a pałac spalili. Obok tego pałacu uratowała się tylko latarnia. Zawsze przyciągała mój wzrok. Była jakaś czarująca.
Oglądając całymi dniami stosy widokówek z różnych części świata oraz książki, których pisma nie znałem, napotykałem na piękne latarnie w parkach, ogrodach i na skwerach miast.

Tak, kiedyś książki były rzetelnie projektowane i każdy element, czy to ilustracja, zdjęcie oraz pismo, były nośnikiem rzetelnej informacji. Dlatego ludzie garnęli się do czytania książek. Notabene, zbiory te zostały przekazane do Książnicy w Szczecinie.
Tata nazywał je "Białe Kruki".

Jako dorastający chłopiec, jeździłem do Szczecina, do cioci na wakacje. Dawała mi bilety tramwajowe i całymi dniami jeździłem różnymi liniami zwiedzając miasto. I znowu podziwiałem różnego typu latarnie. Dzisiaj jest nie do pomyślenia, żeby dziecko podróżowało samotnie. Mafia szybko by taki fakt wykorzystała na pozyskanie ludzkich organów.

Od tamtego okresu latarnie poszły w zapomnienie aż do dnia w którym jechałem przez miejscowość Łapino na Kaszubach, dwadzieścia km od Gdańska. Napotkana przy drodze wystawa latarń oczarowała mnie znowu.
Chyba czas już pomyśleć, aby polscy projektanci parków, ogrodów i miejskich skwerów pochylili się nad tym tematem.
Przy pomocy tych cudownych urządzeń możemy akcentować bogactwo polskiej przyrody a odpoczywający i relaksujący się ludzie na takich terenach doznawać będą wiele pozytywnych wrażeń.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/piekno_oswiecone_327121.html
W Łapinie na Kaszubach. / Fot. Piotr WierzbickiMożna z tego strzelać kulami lub salwy honorowe i na różnych imprezach. / Fot. Piotr WierzbickiKażdy element latarń ma misternie wykonane zdobienia. / Fot. Piotr Wierzbicki / Fot. Piotr WierzbickiKażdy egzemplarz na tej wystawie jest dziełem sztuki. / Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Największe wrażenie robią armaty!
5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.