Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12552 miejsce

Mała księga kolorów. Część V - deszczowa szarość i cukierkowy róż

Michel Pastoureau wyróżnił sześć podstawowych kolorów: niebieski, czerwony, biały, zielony, żółty i czarny. W ostatniej części wywiadu z Dominique Simonnet mówi o pół-kolorach: różowym, brązowym, pomarańczowym, fioletowym i szarym.

Fiołki / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viola_odorata_02.jpgWedług historyka Michela Pastoureau, kolor jest zestawem symboli i konwencji. Kolor istnieje tylko wtedy, gdy nań patrzymy. Jest zwykłą produkcją ludzką, wytworem naszej wyobraźni. Dzieci, szukając skarbu u stóp tęczy, są tego w pełni świadome. Kolory uciekają, gdy staramy się schwytać, są tylko złudzeniem...

Od dziecka uczy się nas, że istnieje siedem kolorów tęczy. Jeśli zapytamy małe dziecko, ile widzi kolorów w tęczy, na ogół odpowie: zielony, czerwony, żółty. Arystoteles widział ich tylko cztery. W XIII wieku, naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie doliczyli się pięciu lub sześciu. Kiedy Newton uzyskał widmo światła on również ustalił sześć kolorowych promieni (fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony). Ale w owych czasach wymagano, by system miał siedem lub dwanaście elementów, Newton dodał więc do niebieskiego siódmy kolor Indygo. Zapomnijmy o tęczy! W kulturze europejskiej jest sześć głównych kolorów, czyli te, które wszyscy spontanicznie wymieniają: niebieski, czerwony, biały, zielony, żółty i czarny. Postrzeganie kolorów zmienia się w zależności od światła, w zależności od tła, w zależności od epoki (możemy nie zobaczyć to samo w starożytności i średniowieczu), ale nie to, co reprezentują obecnie! Kolor jest kategorią intelektualną, zbiorem symboli. Dowodem jest to, że sześć podstawowych kolorów są jedynymi, niemającymi odpowiedników."Jeśli fioletowy posiada symbolikę, niuans liliowy jej nie ma".

Są one określone w sposób abstrakcyjny, bez konieczności szukania odniesienia w przyrodzie, w przeciwieństwie do tego, co historyk nazywa pół-kolorami: fioletowy, różowy, pomarańczowy, brązowy. Jeśli chodzi o szary, to jest on nieco szczególny. Te cztery pół-kolory mają nazwy owocu lub kwiatu. Brązowy istniał zanim wymyślono słowo "brązowy" pomarańczowy przed pomarańczowe, róża, zanim jeden mówi o "róży" (łac. rosa oznacza tylko kwiat). Aby wymienić kilka różowych kwiatów lub gardła ptaka, rozmawialiśmy o "jasno czerwonym" lub "czerwonym białym". Jeśli, później, podczas tworzenia się języków romańskich, wynaleźliśmy określone słowa to dlatego, że potrzebne do wcielenia nowego koloru symboli, które wykraczają poza sześć podstawowych kolorów.

Fiolet w średniowiecznej łacinie był określany subniger, "pół-czerń". Traktowany był jako pół-żałoba, taka, która oddala się w czasie po stracie kogoś bliskiego. W Anglii był jedynym kolorem, którym w czasie żałoby można było dopełnić odcienie szarego i czarnego. Może z tego powodu długo był uważany za kolor ponury. Fiolet przywodzi też na myśl starość kobiecą. Jest kolorem liturgii, skruchy, Adwentu i Wielkiego Postu. Później został kolorem biskupów. Niezbyt często występujący w przyrodzie. Wyprodukowany jest dość brzydki i według sondaży, najbardziej nielubiany po brązowym. W ciągu ostatniej dekady, nadużywano nasyconych purpurowych i fioletowych granatów na tkaninach, oraz przedmiotach znajdujących się na rynku. Fioletowy stał się wulgarny.

Trudno jest odtworzyć piękny pomarańczowy kolor, który widzimy w przyrodzie. Sprawiło to, że jest to barwa nieco krzykliwa. W średniowieczu, barwa pomarańczowa nie była produkowana z żółtego i czerwonego, prawdopodobnie z powodu biblijnego tabu Powtórzonego Prawa i Księgi Kapłańskiej, przejętych przez chrześcijaństwo. Biblia uznaje mieszaniny za nieczyste: biały mężczyzna i czarna kobieta nie powinni mieć dzieci, nie miesza się w tej samej tkaninie wełny i lnu, produktu zwierzęcego i roślinnego, lub dwóch kolorów, aby otrzymać trzeci. W średniowieczu kobiety o rudych włosach były często palone na stosie, gdyż uważano je za czarownice.
Pomarańcze / Fot. http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Palacio_de_las_Due%C3%B1as_003.jpg
Słowo "pomarańczowy " pojawiło się na Zachodzie w XIV wieku, po przywiezieniu pierwszych pomarańczy. Do wyprodukowania tej barwy po raz pierwszy użyto szafranu, a następnie, pod koniec średniowiecza sprowadzano barwnik z dalekiego wschodu tzw. drzewo brazylijskie, dające ognisty kolor brunatno czerwony. Barwnik ten sprowadzali Wenecjanie z Indii przez Persję. Po odkryciu Ameryki zaczęto sprowadzać pau brasil - brezylkę ciernistą (Caesalpinia echinata) potocznie zwaną drewnem brazylijskim. Jej rdzeń dostarczał niegdyś cennego, poszukiwanego w Europie czerwonego barwnika do tkanin. Ten symbol luksusu przyczynił się do ekonomicznego rozwoju Brazylii. Dziś jego znaczenie handlowe spadło, wciąż jednak pamięta się, iż to właśnie pau brasil dało nazwę całemu krajowi. Pomarańczowy lub szafranowy jest świętym kolorem w hinduizmie, symbolizującym oczyszczający ogień oraz wyzwolenie.

Dziś przeniesiono u nas na ten kolor symbol energii, złota, słońca, ciepła, radości i zdrowia, ale również jesieni. Opakowania leków często rozjaśnia pomarańczowy. Pomarańczowa karta rozwesela transport paryski. Nadużywany pomarańczowy (malowane ściany jadalni i kuchni) stał się symbolem wulgarności. Od pomarańczowej rewolucji, kolor ten symbolizuje wolność polityczną. Symbol znany jest również w Izraelu, Libanie i na Korsyce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ten (kolejny!) artykuł. Jako, że sama maluję, świat kolorów stał moją pasją i często poświęcam wiele czasu, aby uzyskać jakiś odcień. Zauważyłam również, iż każdy człowiek odbiera świat kolorów inaczej i to jest dla mnie fascynujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ostatnia część przybliżająca prace Michela Pastoureau o kolorach. Pierwsza część o niebieskim i czerwonym znajduje się tu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowa porcja - jak zwykle - cennej wiedzy. Zachęcam wszystkich do przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.