Facebook Google+ Twitter

"Mała matura" dla gimnazjalistów. Nowy egzamin w roku 2011/2012

W roku szkolnym 2011/2012 wejdzie w życie nowa formuła egzaminu gimnazjalnego. Trzecioklasiści będą zmagać się z trudniejszymi zadaniami, "lukami" w tekście i dorobkiem pisarzy. Nowy egzamin gimnazjalny będzie jak "mała matura"?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Anaraga/CC BY-SA 3.0W roku szkolnym 2011/2012, uczniowie 3. klasy gimnazjum będą musieli zmierzyć się z nową formułą sprawdzenia ich wiedzy i umiejętności. W "Informatorze o egzaminie gimnazjalnym" Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podaje, że zmianie ulegnie: dotychczasowa podstawa prawna, zakres wymagań i struktura egzaminu gimnazjalnego, konstrukcja arkuszy, czas trwania każdej z części oraz sposób udostępnienia wyników. Wymagania wobec uczniów wyznaczy podstawa programowa z 2008r.

Zobacz, jak będą wyglądać poszczególne części egzaminu.


Egzamin z części humanistycznej


Zarządzeniem CKE, blok humanistyczny został podzielony na dwie niezależne części. Pierwsza, swoim zakresem obejmuje wiedzę z języka polskiego. W niej, gimnazjaliści będą zmagać się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, dotyczącymi 3. rodzajów tekstów: literackich, popularnonaukowych i publicystycznych.

Poruszane zagadnienia mają sprawdzić nie tylko poprawność rozumienia treści i znajomość utworu literackiego. Pytania mogą dotyczyć nawet całego dorobku autora, jeśli taki powinien pojawić się w programie nauczania gimnazjum.

Niezmiennie, zdających obowiązywać będzie jedna dłuższa wypowiedź pisemna (rozprawka, charakterystyka, opowiadanie, opis lub sprawozdanie etc. - przyp. red.) oceniana przez pryzmat 6. aspektów: treści, segmentacji tekstu, stylu, języka, ortografii i interpunkcji.

Wiadomości z zakresu historii oraz wiedzy o społeczeństwie sprawdzone zostaną podczas drugiej części egzaminu. Ten arkusz będzie składać się wyłącznie z zadań zamkniętych o różnorodnej formule, to jest: pytań wielokrotnego wyboru, ćwiczeń "na dobieranie" lub "z luką" do uzupełnienia oraz zadań typu: "prawda/fałsz". Zagadnienia testowe dotkną różnej tematyki i epok, zapowiada CKE.

Czas trwania egzaminu z bloku humanistycznego został wydłużony ze 120 do 150 min. Nie jest jeszcze znana dokładna relacja czasu pomiędzy poszczególnymi częściami. Wiadomo natomiast, że dodatkowe 60 min, przeznaczone dla uczniów z problemami dyslektycznymi lub indywidualnymi potrzebami, nie ulegną zmianie.

Zobacz: Arkusz egzaminacyjny z części humanistycznej 2010

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.