Facebook Google+ Twitter

Mała zmiana = wielkie korzyści

To hasło nowej kampanii RWE Stoen. Jej celem jest edukacja w zakresie racjonalnego korzystania z energii elektrycznej i promowanie idei oszczędności energii.

Lodówka / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Koelkast_open.jpgMało kto wie, że lodówka zużywa aż 28 proc. energii w całym domu. Pralka to 9 proc. ogółu, a komputer - 2 proc. Często także nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ogrzewanie pochłania trzy czwarte energii wykorzystywanej w mieszkaniu. Te i inne ciekawe informacje firma RWE Stoen zamieściła w specjalnym poradniku dostępnego na stronie www.swiadomaenergia.pl.

Ciepełko, czyli słowo o ogrzewaniu
Wszyscy się docieplają. Na warszawskiej Pradze-Południe nie da się przejść ulicą i nie zobaczyć ocieplonego budynku czy dopiero "ocieplającego się". A żeby było nam cieplutko wystarczy umiejętnie korzystać z kaloryfera. Ów cud techniki nie może być zasłonięty przez meble (szafę, kanapę itp.), warto też zainwestować w szczelne okna. Przy wychodzeniu z domu ustawmy kaloryfer na 12-15 stopni Celsjusza, gdyż dzięki temu potem nie będziemy musieli ponownie rozgrzewać domu. W poradniku czytamy: "Najtańszym w eksploatacji systemem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie piecami akumulacyjnymi nowej generacji, tzw. dynamicznymi. Gromadzą one ciepło np. w nocy, po czym oddają je w sposób równomierny, wspomagane wentylatorem, utrzymując przez cały czas żądaną temperaturę w pomieszczeniu." Polecane temperatury pomieszczeń: łazienka : 24 stopnie Celsjusza, pokój dziecięcy: 22 stopnie Celsjusza, pokój dzienny: 20 stopni Celsjusza, sypialnia: 16 stopni Celsjusza. Wynik? Energia zaoszczędzona.

Pokrywka dobra rzecz - gotujemy
Garnki wykonane ze stali szlachetnej z pięciomilimetrowym dnem kompensacyjnym, najlepiej wykorzystają energię. RWE Stoen pisze także o... pokrywkach. Fachowcy polecają pokrywki szklane, przez które widać co się w garnku dzieje, a to eliminuje częste podnoszenie pokrywki, a więc niepotrzebne zużycie energii. Jeżeli obniżymy temperaturę płyty grzewczej tuż przed końcem gotowania, zaoszczędzimy energię, nie tracąc ciepła, zachowamy również wartości potraw.

Pieczony kurczaczek
Pyszny, prawda? Kto jednak myśli o energii zużywanej podczas jego pieczenia przez piekarnik? Kurczaczka powinniśmy włożyć do zimnego piekarnika, zupełnie niepotrzebne, wcześniejsze rozgrzewanie piekarnika powoduje zwiększenie zużycia energii o 20 proc. W poradniku możemy przeczytać: "Starajmy się rozgrzewać piekarnik tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, szczególnie w przypadku określonych rodzajów wypieków, jak ciasto francuskie, biszkopt oraz przy potrawach o krótkim czasie pieczenia." A jak rodzina jest duża, kilka kurczaków można włożyć na różne poziomy w piekarniku, co znowu pozwoli zaoszczędzić energię.

Prądożerne lodówki zmorą ludzkości
Chłodziarko-zamrażarki korzystają z prądu przez 24 godziny, warto więc wiedzieć jak ograniczyć zużycie energii. Chłodziarka: 7 stopni Celsjusza, zamrażarka : -18 stopni Celsjusza, to optymalne temperatury obu urządzeń. Przy zakupie lodówki, warto zwrócić uwagę na jej wielkość. Czy na pewno miejsce w lodówce zostanie wykorzystane w pełni? Wielka lodówka nie jest potrzebna jednej osobie. Pojemność lodówki trzeba dostosować po prostu do potrzeb domowników. Pod hasłem "Dobrze wiedzieć" w poradniku czytamy: "Częste otwieranie drzwi lodówki powoduje uciekanie schłodzonego powietrza do pomieszczenia i wzrost temperatury wewnątrz chłodziarki. Pobiera ona wówczas dodatkową ilość energii, aby znów osiągnąć właściwą temperaturę."

Światło
Czy wiesz, że trzy żarówki 40W dają tyle samo światła co jedna 100W, a zużywają więcej energii? Warto pomyśleć o żarówkach energooszczędnych, o których dużo przeczytamy w poradniku. Świetlówka, lampy halogenowe, białe wysokowydajne diody LED to rodzaje żarówek energooszczędnych, które nie emitują ciepła do atmosfery.

Na ostatnich stronach poradnika znajduje się test, który sprawdza naszą wiedzę o energooszczędności. Warto go rozwiązać, a porady przeczytane w poradniku zapamiętać na całe życie.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości RWE Stoen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

też uważam , że należy więcej o tym pisać. Rządy wielu krajów zajmują się tym problemem na 1 miejscu. A tu, w PL jakby rzecz była w powijakach. Kompletnie nikogo to nie zajmuje.
Aż prosi się o obszerny art, i analizę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ temat oszczędności energii to temat bardzo rozległy. Niestety dopóki naukowcy i wynalazcy nie znajdą sposobu na wytwarzanie taniej i ekologicznej energii, jej oszczędzanie wydaje się oczywistą koniecznością. Jednak pęd ku oszczędzaniu jest odwrotnie proporcjonalny do wzrostu zamożności społeczeństw. To już tak jest, że ten, kogo stać na drogą energię, zwykle nie zaprząta sobie głowy jej oszczędzaniem. Po prosu płaci i używa. Biedniejsi odbiorcy ograniczają zużyci energii ze względu na jej cenę, która przewyższa ich możliwości finansowe. I tak koło się zamyka. Podnoszenie ceny energii też niczego nie rozwiązuje, gdyż biedniejsi odbiorcy nabywają tylko taką jej ilość, jaka jest im niezbędna do życia. Na nich nie da się już więcej zaoszczędzić energii, co najwyżej można doprowadzić do stanu, w którym zaprzestaną z niej korzystać, ale to ze względów społecznych jest niedopuszczalne. Bogaci, ze względów wskazanych na wstępie, są poza zasięgiem wszelkich oszczędnościowych apeli. Zatem do kogo ten apel jest skierowany?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.