Facebook Google+ Twitter

Malarska „kraina marzeń”-pod szklaną kopułą ratusza w Legionowie

17 maja, zgodnie z planem, odbył się w Legionowie III plener malarski „Chodź pomaluj mój świat. Deszczowa pogoda wymusiła przeniesienie miejsca akcji do budynku ratusza.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiPlener malarski to doroczne spotkanie laureatów Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowa i powiatu legionowskiego z artystami malarzami oraz lokalną społecznością. Udział w plenerze jest nagrodą. W tym roku przy sztalugach spotkało się czterdziestu laureatów. Po raz pierwszy pojawili się młodzi wolontariusze z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, którzy asystowali niepełnosprawnym twórcom. Na plenerze obecni byli nauczyciele, rodzice uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

„Kraina marzeń” to hasło wprowadzające, motyw przewodni tego niecodziennego spotkania. Opieką artystyczną uczestników otoczyli artyści pod kierownictwem znanej malarki Barbary Retmaniak. W narzędzia malarskie: pędzle,farby, płótna, sztalugi, wyposażyło uczestników legionowskie PCPR. Zestawy malarskie stały się własnością malujących. Spotkanie artystyczne pod względem organizacyjnym przygotował MOK w Legionowie, a prowadził dyrektor tej instytucji Andrzej Sobierajski.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski-Temat prac był zadany, ale uczestnicy pleneru szybko znajdowali własne pomysły i szybko przystępowali do pracy, bez tremy, na luzie - przedstawia swoje wrażenia Tomasz Chodkowski, artysta, opiekun grupy. - Każdy z uczestników miał swoją koncepcję pracy plastycznej i nie potrzebował zaglądać co robią inni, wędrować wśród innych w poszukiwaniu rozwiązań, inspiracji czy dla porównywania swojej pracy. Okazuje się, ze osoby z niepełnosprawnościami są samodzielne, mają swoją wizję pracy plastycznej, dość szybko działają. Po 3 godzinach niemal wszyscy uznali swoje prace za skończone, nawet okazało się że prac jest więcej niż uczestników, bo niektórzy wykonali jeszcze dodatkowo prace na mniejszym formacie. Większość osób była zupełnie zadowolona ze swojego udziału plenerze, z wykonanej pracy. Jestem zaskoczony, ze osoby niepełnosprawne pracują tak szybko, efektywnie i samodzielnie. Nie konkurują ze sobą, nie mają względem siebie kompleksów, po prostu działają, robią to co chcą zrobić. To było zaskakujące i w jakiś sposób pouczające, bo ten plener to  / Fot. Jerzy Jastrzębskibyła prezentacja , popis samodzielności i niezależności wewnętrznej, zaangażowania.- podsumował swoją wypowiedź artysta.

Mimo deszczowej pogody atmosfera spotkania była naprawdę gorąca. Uczestnicy malarskich warsztatów ciężko i wydajnie pracowali. Wynikiem spotkania jest ponad 40 obrazów. Niektórzy zdołali w ciągu 3 godzin namalować dwie prace. Każda z nich to kolorowe ukryte marzenie, które urzeczywistniło się podczas malowania. Malujący nie potrzebowali wielu zachęt, czy też podpowiedzi, aby dać ujście własnym wyobrażeniom o krainie swoich marzeń. Każdy człowiek nosi w sobie obraz swojej krainy i chce podzielić się z innymi. Malowanie to doskonała okazja ku temu. Laureaci III Przeglądu Twórczości przy sztalugach zaprezentowali niezwykłą samodzielność, zrozumienie tematu i wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, skupieniem na temacie jak zauważył to Tomasz Chodkowski. Wykazali się ponadto dużymi umiejętnościami technicznymi. Świetnie radzili sobie z przyborami malarskimi. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów dyplomy pamiątkowe, artyści i wolontariusze podziękowania.

Plener malarski jest stałym elementem kalendarza Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego / Fot. Jerzy Jastrzębski, których organizatorami są :Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, KZB. Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie. Patronami Dni Osób Niepełnosprawnych są: Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Prezydent Miasta Legionowo  / Fot. Jerzy JastrzębskiRoman Smogorzewski. Patronat medialny sprawują Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa i LTV, radio Hobby.
Obrazy powstałe podczas tego spotkania zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej w legionowskiej Arenie. Wystawa „Kraina marzeń” zostanie otwarta 1 czerwca 2014 podczas Dni Legionowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kto nie ma krainy marzeń? Ma ją każdy. Swoją własną. Ale jak się przyjrzeć to wszystkie do siebie podobne.Pochwalam pomysł! Muszę coś podobnego zorganizować. Dziękuję za inspirację!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.