Facebook Google+ Twitter

Malarstwo Mariusza Swata w ostrowieckim muzeum

Do końca maja 2017 roku będzie można oglądać w Pałacu Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim prace plastyczne Mariusza Swata, niezwykłego artysty pochodzącego z tego miasta. Wystawę otwarto w niedzielę, 9 kwietnia br.

Rysunek Mariusza Swata. / Fot. Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimNa ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Historyczno - Archeologiczne składa się 26 prac: oleje na płótnie, grafiki i rysunki. - W swoich pracach Mariusz Swat jest niepoprawnym opowiadaczem pełnym szczerości i prawdomówności - mówi Kamil Stelmasik z Działu Promocji, Współpracy i Projektów MH-A w Ostrowcu Świętokrzyskim. Artysta wprowadza nas w świat pejzażu nie idealizowanego, lecz takiego jaki jest faktycznie. Tworzy swoje prace jak wytrawny i wprawiony artysta, zna doskonale warsztat rysownika, przepięknie buduje przestrzeń używając plamy i kreski.

Mariusz Swat podczas tworzenia. / Fot. Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimOstrowczanin, Mariusz Swat, rozpoczął edukację plastyczną jako jedenastolatek. Od 1983 roku jest związany z Ogniskiem Plastycznym w swoim rodzinnym mieście. Twórczość artystyczna od razu stała się jego pasją. Debiutował w Galerii Rysunek Mariusza Swata. / Fot. Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimŚrodowisk Twórczych w nieistniejącej już Cafe Browar. Potem przyszedł czas wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestnictwo w życiu artystycznym i kulturalnym zaznaczał poprzez udział w licznych plenerach, warsztatach i konkursach. Był uczestnikiem wszelkich wydarzeń organizowanych przez Krajowe Centrum Kultury Niewidomych (Swat ma kłopoty z mową, słuchem i wzrokiem - przyp. KK), gdzie odnosił duże sukcesy, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze to: I nagroda w konkursie "Barwa i kształt dotyku", II nagroda w konkursie "Eros i Muzy"; na IV Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej Mariusz Swat zdobył III nagrodę za tryptyk "Sonata Jesienna". Wystawa w Pałacu Wielopolskich jest niepowtarzalną okazją poznania części dorobku twórczego tego wyjątkowego artysty - amatora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.