Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6867 miejsce

Malarstwo nieprofesjonalne w zbiorach Muzeum Górnośląskiego

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu możemy oglądać wystawę malarstwa "Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej".

Po "kolorach miasta" oprowadza kurator wystawy Urszula Batko / Fot. Piotr A.JeleńKilkadziesiąt prac malarskich nieprofesjonalnych artystów pochodzi ze zbiorów bytomskiej placówki muzealnej. Chociaż prezentujący swoje obrazy artyści pochodzą z różnych krańców Polski, nie tylko ze Śląska, także z przedwojennych ziem polskich, których losy dziejów zetknęły ze Śląskiem, to w głównej mierze ich twórczość malarska jest związana z tym regionem.

Sztuka naiwna, inna, niedzielna, intuicyjna - to określenia twórczości artystów nieprofesjonalnych, którzy dzięki uporowi w poszukiwaniu odpowiednich środków wyrazu i indywidualizmowi przedstawiają świat w swoisty sposób. Twórców, reprezentujących odmienne zawody i różny przekrój społeczny, zawsze łączy sztuka, którą tworzą. Kolorowy "świat przedstawiony" obrazów w połączeniu z oryginalnym warsztatem daje nam inną wizje miasta - czytamy w materiałach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Krzysztof Webs w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu / Fot. Piotr A.JeleńKrzysztof Webs, urodził się w 1952 r. w Rudzińcu koło Gliwic. Z zawodu tokarz, pracował w Hucie Łabędy, jako komendant straży przemysłowej. Członek koła plastycznego przy kopalni Zabrze. Jego twórczość można podzielić na kilka grup tematycznych: historia, obyczaje i tradycje śląskie, pejzaże oraz portrety. Malowanie pałaców i zamków (cykl pałacowy) stało się pretekstem do przedstawienia w sposób groteskowy bądź żartobliwy ludzi w różnych sytuacjach. Najmniej w jego dorobku jest obrazów poetycko-lirycznych. Laureat pierwszej nagrody w konkursie dla twórców nieprofesjonalnych im. Pawła Wróbla w Katowicach w 1993 r.

Jan Nikiel 1895 - 1967, pochodził z rodziny tkaczy z beskidzkiej wsi Stracone. Malować zaczął w okresie międzywojennym,Jan Nikiel w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu / Fot. Piotr A.Jeleń jednakże dopiero po przejściu na emeryturę całkowicie poświęcił się pasji malowania. Jego akwarela to głównie pejzaże i motywy architektoniczne. Poprzez formę malarską, jaką uprawiał często porównywany był do Nikifora, mimo, iż Nikiel nigdy się na nim nie wzorował. Prace jego można było oglądać na wielu krajowych wystawach.

Jerzy Gawantka w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu / Fot. Piotr A.JeleńJerzy Gawantka - z zawodu górnik, jako emeryt należał w latach 80. ubiegłego stulecia do sekcji plastycznej działającej w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Brał udział w licznych przeglądach plastyki nieprofesjonalnej organizowanych na Śląsku. W 1985 roku otrzymał nagrodę II stopnia w XIX edycji konkursu Rudzka jesień organizowanym przez Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej.

Janina Motyka 1928 - 2009. Urodziła się na Podkarpaciu w Stróżach Janina Motyka w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu / Fot. Piotr A.Jeleń pod Gorlicami, jednakże całe swoje dorosłe życie związała z Górnym Śląskiem. Jej działalność malarska skupiała się wokół artystów związanych z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Wyróżniona na 6. Ogólnopolskim konkursie malarskim im. Teofila Ociepki wśród 73. prac za obraz Barbórka w Sośnicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję bardzo. Niezmiernie cieszy fakt prezentowania przez muzea, galerie tego typu sztuki, nie tylko eksponowanie dzieł wielkich, które na aukcjach osiągają niebotyczne ceny.
Miłym akcentem jest również publikowanie materiałów właśnie tutaj w Wiadomościach o pracy amatorów, wszak to już kolejny artykuł traktujący temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł o sztuce nieprofesjonalnej. Niektóre nazwiska są już zapisanie na stałe do historii polskiego malarstwa naiwnego.
Do każdej sztuki należy mieć szacunek bo są to unikatowe dzieła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest sporo autorów tworzących taką sztukę, może peryferyjną, dla niektórych odbiorców kiczowatą będącą nie do zaakceptowania, jeśli jednak pozwala im to na odrobinę komfortu osobistego, to należy tylko chylić czoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sztuka niedzielna...tej nazwy nie znałem. Ciekawy tekst o ludziach z nietuzinkową pasją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.