Facebook Google+ Twitter

Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy biorą na warsztat. W kinie MUZ rusza projekt Akademia Polskiego Filmu

25 lutego w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczną się zajęcia poświęcone inspiracjom malarskim w filmach Andrzeja Wajdy. Udział w nich wezmą studenci Uniwersytetu Warszawskiego, będą one również dostępne dla wolnych słuchaczy.

 / Fot. Materiał prasowy25 lutego w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie startuje nowy cykl filmowy będący częścią projektu "Akademia Polskiego Filmu" organizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W latach 1946 - 1950 Andrzej Wajda studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nie został malarzem, ale malarstwo w jego filmach uobecnia się w formie cytatów i różnego rodzaju nawiązań. Inspirująca dla reżysera była twórczość artystów takich jak Andrzej Wróblewski, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Artur Grottger, Maksymilian Gierymski, Jan Matejko, Edward Hopper, Théodore Géricault czy Francisco Goya.

Zobacz także: Tydzień otwarty w szkołach jogi w całej Polsce. Jeśli chcesz spróbować, zrób to teraz

"Akademia Polskiego Filmu KINO MUZ – «Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy»" to semestralny kurs składający się z projekcji filmów oraz z wykładów o twórczości Andrzeja Wajdy, o kinie polskim i o historii malarstwa. W programie przewidziano projekcje dwunastu fabularnych filmów tego reżysera powstałych w przeciągu ponad półwiecza – od 1954 roku do 2009 roku, a także film dokumentalny "Andrzej Wajda. Muzeum wyobraźni. Inspiracje" (w reżyserii Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego). Wykładowcy APF Kino MUZ dokonają analizy filmów Andrzeja Wajdy pod kątem inspiracji i nawiązań malarskich, będą zestawiać kadry z obrazami i zastanawiać się, jak cytaty malarskie wpływają na interpretację filmów. Zajęcia prowadzić będą zarówno filmoznawcy, jak i historycy sztuki związani z różnymi polskimi ośrodkami i instytucjami, między innymi prof. Tadeusz Lubelski czy Anda Rottenberg.

Podczas oprowadzań po galeriach stałych Muzeum Narodowego w Warszawie uczestnicy obejrzą obrazy twórców ważnych dla Andrzeja Wajdy. Karnet na zajęcia uprawnia także do wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie przez cały czas trwania kursu.

W zajęciach poświęconych inspiracjom malarskim w filmach Andrzeja Wajdy wezmą udział studenci Uniwersytetu Warszawskiego, będą one również dostępne dla wolnych słuchaczy. Karnety na kurs są sprzedawane w kasie Muzeum Narodowego w Warszawie i uprawniają do bezpłatnego wstępu na ekspozycje stałe i czasowe w MNW oraz do udziału w dwóch oprowadzaniach z przewodnikiem.

Organizatorami cyklu są Muzeum Narodowe w Warszawie i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.