Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7781 miejsce

Malarstwo Wiesława Szamborskiego w ostrowieckim BWA

W Święto Trzech Króli w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się wernisaż wystawy malarstwa profesora warszawskiej ASP, Wiesława Szamborskiego.

Fragment ekspozycji Wiesława Szamborskiego. / Fot. Krzysztof KrzakW przestrzennych salach ostrowieckiej placówki wystawienniczej można podziwiać 50 prac wybranych spośród ponad tysiąca przez samego artystę i dyrektorkę BWA, Jolantę Chwałek. Wystawa ma charakter retrospektywna - jedna z najstarszych prac, pejzaż Sieradza, pochodzi z 1969 roku, a więc z początków pracy twórczej Wiesława Szamborskiego.

Wiesław Szamborski. / Fot. Krzysztof KrzakUrodzony w 1941 roku w Skarżysku-Kamiennej Szamborski od zawsze chciał być artystą malarzem, jednak jako 18 - latek nie został przyjęty do Akademii sztuk Pięknych w Warszawie (podjął wówczas naukę w SGPiS). Na wymarzoną uczelnię dostał się rok później i studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w klasie Antoniego Łyżwańskiego i Michała Byliny. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1966 roku. Przez wiele lat po studiach wystawiał wspólnie z kolegą, Markiem Sapetto (ogółem zaprezentowali 10 wspólnych ekspozycji). Od 1996 roku Szymbarski jest profesorem swojej macierzystej uczelni.

"Zimowe" obrazy Wiesława Szamborskiego. / Fot. Krzysztof KrzakTematyka prac Wiesława Szymbarskiego na przestrzeni lat była bardzo różna, jednak w jego twórczości przeważa malarstwo realistyczne (nawet w pracach powstałych wówczas, gdy większość malarzy fascynowało się abstrakcją). W latach 80. ubiegłego wieku profesor uprawiał sztukę niezależną, wystawiał wtedy głównie w kościołach lub salach prywatnych. W swoich pracach przedstawiał otaczającą nas smutną, szarą rzeczywistość. Potem przyszły pejzaże, kwiaty. Najnowsze obrazy Wiesława Szamborskiego to pejzaże zimowe, które po raz pierwszy w takim globalnym zestawieniu prezentowane są po raz pierwszy właśnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. We wszystkich obrazach Szamborskiego dominuje barwa, niezwykle wyrazista, ostra, niekiedy jakby prześwietlona. Dlatego wystawa w ostrowieckim BWA jest taka jasna i "optymistyczna". Można ją oglądać do 18 lutego.

Profesor Wiesław Szamborski z dyrektor Jolantą Chwałek podczas wernisażu w ostrowieckim BWA. / Fot. Krzysztof KrzakEkspozycji towarzyszy album starannie wydany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, zawierający ponad 300 reprodukcji prac Wiesława Szamborskiego, który podczas wernisażu przyznał, że choć urodził się blisko Ostrowca, to jest w tym mieście po raz pierwszy. Po prostu dlatego, że gdy mieszkał w Skarżysku, poruszał się głównie rowerem, a trasa między obydwoma tymi miastami jest zbyt trudna dla rowerzysty.

Wystawie malarstwa Wiesława Szymbarskiego towarzyszyć będą zajęcia dla dzieci i młodzieży inspirowane malarstwem profesora stołecznej ASP, między innymi kolorowanie maski karnawałowej, robienie ramek do zdjęć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wiele ciekawych imprez w Ostrowcu 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała relacja o tak bogatej twórczości artysty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobne refleksje, Doroto, miał sam Autor, prof. Szamborski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponad tysiąc prac, to spory dorobek.
Na pewno trudno spośród tylu obrazów, było wybrać te które zafascynują zwiedzających wystawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.