Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12190 miejsce

Malarz Adolf Hitler

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-23 22:16

Nikomu chyba nie trzeba przypominać kim był Adolf Hitler. Wszyscy znają z lekcji historii jego sylwetkę i jego dokonania. Warto również przypomnieć o jego dokonaniach artystycznych w dziedzinie malarstwa.

Jeden z obrazów wystawionych na aukcji / Fot. PAP MULLOCKS AUCTIONEERS / HOHitler swoją przygodę z malarstwem zaczął bardzo wcześnie. Jesienią 1907 r. przyjechał nawet do Wiednia po to, by zdawać egzaminy na tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych. Część teoretyczna poszła mu śpiewająco, jednak z praktycznej otrzymał ocenę niedostateczną. Była to dla niego ogromna porażka. Rok później ponownie próbował swoich sił, jednak nie został dopuszczony do wstępnych egzaminów. Rysunki budowli, jakie przedstawił komisji, nie zostały zakwalifikowane do egzaminu, chociaż rektor Akademii stwierdził, że zdający ma talent do architektury. Wiedeńskie budowle były zresztą ulubionymi obiektami, które malował. Hitler miał konserwatywne poglądy na sztukę. Nie lubił sztuki nowoczesnej. Najbardziej podobały mu się sceny rodzajowe Edwarda von Grütznera. Modernizm w sztuce kojarzył mu się z gustami żydowskimi. Sztuka, zdaniem Hitlera powinna być narodowa, a nie międzynarodowa.

Po latach Adolf Hitler w „Rozmowach przy stole” tak wspominał swoją drugą próbę podejścia do egzaminów na ASP: „Chciałem iść na Akademię Sztuk Pięknych i przedłożyłem tam moje prace. Profesor zapytał, jaką szkołę budowlaną skończyłem. Jaką znowu szkołę! Żadnej szkoły budowlanej nie kończyłem! Musiał pan chodzić do szkoły budowlanej. Ma pan wyraźny talent do architektury! Z jednej strony było to dla mnie druzgocące, bo bardzo chciałem wstąpić na wydział malarski, ale z drugiej strony, spotkałem się z uznaniem”.

Gdy dwudziestoletniemu Hitlerowi skończyły się pieniądze trafił do przytułka dla bezdomnych mężczyzn. Tam zaprzyjaźnił się z Reinholdem Hanischem, który wykorzystując talent kolegi postanowił zarabiać na jego pracach. Hitler malował więc widokówki Wiednia, które później były sprzedawane w tamtejszych kawiarenkach i miejscach, do których często zaglądali turyści. Hanisch sprzedawał prace wspólnika w cenie od 3 do 5 koron. Hitler traktował swoją twórczość jako towar, twierdził, że nie jest ona niczym innym jak pełnym artyzmu tortem cukiernika czy bułeczką, którą piekarz przesyła do porannej kawy.

23 kwietnia 2009 r. w domu aukcyjnym Mullocks w brytyjskim Shropshire trzynaście obrazów Adolfa Hitlera wykonanych akwarelą poszło pod młotek. Większość z obrazów jest podpisana jedynie jego inicjałami. Jeden przedstawia mężczyznę siedzącego na kamiennym mostku. Jest to najprawdopodobniej autoportret Hitlera. Osoba, która sprzedaje jego obrazy, to kolekcjoner pamiątek pochodzących z okresu II wojny światowej. Już wcześniej osoba ta, sprzedała większość jego prac. O tych jednak zapomniała. Choć ciężko w to uwierzyć, obrazy te stały sobie w garażu aż do marca, ponieważ wtedy je odnaleziono i zaczęto przygotowywać je do sprzedaży. Prace Hitlera na poprzednich aukcjach osiągnęły łączną cenę 126 tys. euro.

Niektóre prace Hitlera można zobaczyć tutaj: wykop.pl

Źródła:
1. teresa.gobart.pl
2. bytwerk.com
3. Adolf Hitler
"Rozmowy przy stole 1941-44"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.04.2009 18:17

Komu jak komu, ale jemu reklamy robić nie trzeba...

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest to ciekawostka i można sobie sprawdzić przy okazji, że slusznie mówiło się o nim jako o b.kiepskim , amatorskim malarzu, ale że przeciwna jestem robieniu mu reklamy, a na pamiątkach po nim zarabiania pieniędzy, czy choćby plusików - oceny żadnej nie dodam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł. Oczywiście +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.