Facebook Google+ Twitter

Malarz Marek Krauss integruje legionowskie środowiska

W dniu 21 kwietnia w DPS Kombatant w Legionowie odbyły się integracyjne warsztaty malarskie. Do malowania Marek Krauss zaprosił mieszkańców oraz uczniów, nauczycieli, rodziców z Powiatowego Zespołu Szkół I Placówek Specjalnych w Legionowie.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiZaskakujący temat spotkania
Kolejny raz uczniowie placówki mieli okazję spotkać się z Markiem Kraussem na tego typu zajęciach. Młodzież z niecierpliwością oczekiwała spotkania z artystą i mieszkańcami Domu. Po pierwsze byli ciekawi czy spotkają tu znajome twarze, a po drugie co przygotował dla nich tym razem malarz. Temat spotkania zaskoczył wszystkich oprócz prowadzącego – kuchnia. Artysta wyjaśnił, że „ tylko z pozoru ten temat wydaje się bardzo pospolity, ale tak naprawdę kuchnia i to co w niej powstaje angażuje wszystkie zmysły ludzkie. Często pobudza ponad miarę naszą wyobraźnię. Zapachy, kolory i produkty , które się tam używa już nieraz skłoniły najwybitniejszych artystów, malarzy do tworzenia dzieł niezapomnianych.” Z produktów kuchennych i gotowych dań stylista żywności tworzy arcydzieła. Kim jest stylista żywności? Osobą odpowiadająca za artystyczne ułożenie żywności w specjalnie wykreowanej przez nią scenerii tak aby ta była najatrakcyjniejsza dla fotografujących czy też filmujących. To wprowadzenie było potrzebne do zainspirowania uczestników do artystycznego działania.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiWyobraźnia została pobudzona.
W ruch poszły pędzelki, farby. Przez długi czas panowała cisza a leżące przed uczestnikami kartony zapełniały się kolorami i kształtami. Powstały na nich spójne, wesołe obrazy związane z tematem spotkania. Od samego początku atmosfera była niepowtarzalna, każda ze stron czerpała wszystko co najlepsze od siebie. „Takie spotkania mają wyjątkowy charakter- mówiła nauczycielka Kamila Świerkowska- młodzież korzystała z doświadczenia życiowego mieszkańców DPS Kombatant. Uczniowie mieli możliwość pokazania swojego zamiłowania do tworzenia. Mogli dać wyraz swej młodzieńczej ciekawości. Była to wspaniała okazja do spotkań z cudownymi ludźmi. Powstała wyjątkowa więź między uczestnikami- mieszkańcy DPS poczuli się ważni i potrzebni, a młodzież została dowartościowana. Wszyscy cieszyli się ze spotkania i współpracy.”

 / Fot. Jerzy JastrzębskiArtystyczne efekty i nie tylko
A artystyczne efekty spotkania będą prezentowane na wielu wystawach. Na koniec zajęć wszyscy mieli możliwość rozmowy o swoim życiu, rodzinie i o tym co dla każdego jest najważniejsze.Warsztaty różnego rodzaju oprócz celów artystycznych, są okazją do spotkań i rozmów różnych grup społecznych. Jest to czas do poznawania się, przełamywania barier. Pokonywania własnych nieśmiałości i uczenia się od innych. Wreszcie cieszenia się obecnością i prezentowania siebie. Ten społeczny wymiar spotkań artystycznych jest tak samo ważny, a czasami ważniejszy niż bezpośrednia przyczyna spotkania jak w tym przypadku malowanie.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski  / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękna inicjatywa... Przeczytałam z zainteresowaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.