Facebook Google+ Twitter

Malawa. Tam razem z biczowanym Jezusem podążali wierni

Wieczorem w niedziele palmową w kościele parafialnym w Malawie odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Po raz drugi interpretacji zdarzeń sprzed wieków, podjęła się polonistka - pani Dorota Rząsa.

Misterium Męki Pańskiej w Malawie k/ Rzeszowa / Fot. fot. Krzysztof StagunPodobnie, jak w ubiegłym roku, widowisko przygotowała młodzież z Zespołu Szkół
w Malawie, jej absolwenci oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza. Przygotowania trwały kilka tygodni, podczas których z pomocą księdza proboszcza Marka Kiełbasy i mieszkańców Malawy udało się zgromadzić potrzebne środki pieniężne, odpowiednio przygotować i zabezpieczyć obiekt wokół kościoła oraz zrealizować szereg spraw organizacyjno - formalnych.

Inscenizacja rozpoczęła się w kościele parafialnym od uroczystego wkroczenia Jezusa do Jerozolimy. Uzupełniła to wcześniej dobrana muzyka i śpiew chóru, który był nieodzownym elementem całej sztuki. Następnie wszyscy zgromadzeni byli świadkami kolejnych etapów Misterium: ostatniej wieczerzy, modlitwy w Ogrójcu, zdrady Judasza, pojmania Jezusa, zaparcia się Piotra, sądu Piłata oraz skazania Jezusa na śmierć.

Podczas gdy młodzi aktorzy odgrywali kolejne epizody z życia Chrystusa, na twarzach zebranych wiernych zauważyć można było pełna gamę uzewnętrzniających się uczuć. Szczególnie widoczne było to w dwóch ostatnich aktach. Zarówno odgrywająca swoje role młodzież, jak i widownia, sprawiały wrażenie poruszonych.

Kulminacyjna scena miała miejsce na placu Kościelnym. To tam, razem z biczowanym Jezusem podążali wierni. Pośród wbitych w ziemię krzyży, wzniesiono trzeci, na którym ukrzyżowany został Chrystus. Moment męki i śmierci na krzyżu wierni oglądali w ciszy i skupieniu. Całość zakończyła się zdjęciem umęczonego ciała zbawiciela z krzyża.

„Chcieć znaczy móc” po raz kolejny znalazło swe odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki staraniom mieszkańców i pomocy księdza proboszcza, mieszkańcy Malawy byli świadkami męki pana Jezusa Chrystusa i na nowo mogli przeżyć w swoich sercach wielką tajemnice śmierci i zmartwychwstania.

Szczególne podziękowania należą się pani Teresie Dubiel, która z kilkoma innymi mieszkankami, zajęła się przygotowaniem strojów dla młodych aktorów, panu Arturowi Międlarowi, któremu zlecono wykonanie krzyży oraz pani Szydłowskiej odpowiedzialnej za oprawą muzyczną całego pasyjnego spektaklu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję ciekawego i udanego tekstu.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.