Facebook Google+ Twitter

Malbork. Miasto Marii pięknieje niczym wiosenna róża

Miasto nad Nogatem, z licznymi zabytkami z okresu średniowiecza, m.in. znanym w Europie i świecie jedynym tego typu obiektem w księdze światowego dziedzictwa kultury - Zamkiem Krzyżackim z XIII wieku, przechodzi od kilku lat wzmożone prace modernizacyjne, remontowe i budowlane.

 / Fot. Jan Jerszyński, licencja CC 2.5Malbork (niem. Marienburg), czyli gród Marii - od imienia patronki Zakonu Krzyżackiego – położony w malowniczym miejscu nad Nogatem, w woj. pomorskim, znany w kraju i na świecie głównie z krzyżackiego zamku z pocz. XIII wieku, przyciąga rzesze turystów krajowych i zagranicznych, łącznie rocznie około 800 tys. Pod tym kątem, w celu zapewnienia godnych warunków poruszania się i wypoczynku gościom przyjezdnym, władze lokalne czynią wiele w ramach inwestycji drogowych, kolejowych i lokalowych. Miasto z każdym rokiem odradza się, odmładza i pięknieje.

W połowie grudnia 2011 r. zakończono trwający niespełna rok remont zabytkowego malborskiego dworca PKP i przekazano go podróżnym. Odnowiony i zmodernizowany kosztem 9 milionów złotych historyczny obiekt dworca, z 1890 roku zbudowany w stylu neogotyckim, zachował swój niepowtarzalny klimat oraz kształt niezwykłej kolejowej budowli. Współcześni projektanci remontu znaleźli rozsądne rozwiązanie w ulokowaniu wśród różnych pomieszczeń dworcowych, także kina 3D. Obok nowoczesnych kas kolejowych, są punkty gastronomiczne i handlowe, salonik prasowy oraz hotel.

Bez przesady można powiedzieć, że dzisiejszy zmodernizowany malborski dworzec stanowi perełkę architektoniczną na skalę europejską. Tak zresztą oceniają ten obiekt znawcy zagadnienia - czytamy na stronie www.82-200.pl. Choć to ponad 100-letni staruszek, doskonale wtopił się w nowoczesność i niewątpliwie będzie mógł dobrze służyć podróżnym przez kolejne 100 lat. Będzie również dobrą wizytówką Malborka i PKP w okresie wielkiego najazdu turystów na miasto i Zamek Krzyżacki w czasie Euro 2012. Za solidne wykonanie remontu należą się wyrazy uznania inwestorom PKP oraz wykonawcy inwestycji - Przedsiębiorstwu „EBUD” Przemysłówka. Równocześnie z remontem dworca włodarze grodu nad Nogatem zadbali o należytą przebudowę dworcowego otoczenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.