Facebook Google+ Twitter

"Małe dzieci". Kiedy dorośli dorastają

Kolega zapytał mnie, czy widziałam ostatnio w kinie coś wartego wydania pieniędzy na bilet. Bez wahania odpowiedziałam: Idź na "Małe dzieci". Film, który zaskakuje i nie pozwala o sobie szybko zapomnieć. Jego mocnym atutem jest doskonała rola Kate Winslet.

MMVII New Line Productions, Inc. All Rights Reserved. 2007 Warner Bros.Entertainment Inc.Amerykańskie przedmieście, równo przycięta trawa przed domami, czyste ulice, szczęśliwe mamy spędzające przedpołudnia ze swoimi pociechami na placu zabaw, na pozór sielanka. Jednak nic z tego nie jest prawdą. Szybko przekonujemy się, że trzy "idealne" mamusie, regularnie przychodzące z dziećmi na osiedlowy plac zabaw, to pruderyjne hipokrytki, które pod przykrywką wzorowych żon, skrywają zawiść, zazdrość i fałsz. Mama numer 4 to główna bohaterka – Sarah. Widz odnosi wrażenie, że młoda kobieta wyszła za mąż przez przypadek. Ma trzyletnią córkę, która wydaje się być dla niej ciężarem. Gdy na placu zabaw Sarah poznaje przystojnego Brada, ojca trzyletniego Aarona, jej życie się zmienia.

Jednak czy burzliwy romans Sarah z równie co ona nieszczęśliwym Bradem zmieni coś w jej życiu? Czy z zaniedbanej, pozbawionej pewności siebie samotnej żony, której mąż jest uzależniony od erotycznych stron internetowych, zmieni się w kobietę świadomą swej wartości? Czy będzie konsekwentnie walczyć o swoje szczęście, MMVII New Line Productions, Inc. All Rights Reserved. 2007 Warner Bros.Entertainment Inc.czy się podda?

Wzajemne relacje bohaterów i ich rodzin komplikuje pojawienie się w okolicy dopiero co wypuszczonego z więzienia mężczyzny, skazanego za obnażanie się przed dziećmi. Jego historia jest równorzędna i nie mniej tragiczna, niż rodzinne i uczuciowe kłopoty Sarah i Brada.

Reżyser Todd Field jest twórcą pamiętnego filmu "Za drzwiami sypialni". W "Małych dzieciach" pyta widza: ile jesteś w stanie poświęcić dla zaspokojenia swoich pragnień, dla swojego szczęścia, gdzie są granice egoizmu. "Małe dzieci" to film naładowany skrajnymi emocjami. Marzenia o wielkiej miłości, zrozumieniu, szczęściu – to tematy stare jak świat. Jednak reżyserowi udało się pokazać coś więcej. Złożone relacje łączące mieszkańców przedmieścia, strach przed tym, co inne i "złe". Dorosłych ludzi, niedojrzałych emocjonalnie, którzy w krytycznych sytuacjach nie potrafią nad sobą zapanować, nie są w stanie kontrolować postępowania i uczuć. Kontrastem do ich zachowań jest zdystansowany i momentami ironiczny komentarz anonimowego narratora, który zza kadru chłodnym tonem opowiada o wydarzeniach.

MMVII New Line Productions, Inc. All Rights Reserved. 2007 Warner Bros.Entertainment Inc.Po obejrzeniu "Titanica" zraziłam się do Kate Winslet na bardzo długo. Minęło kilka lat i aktorka zaskoczyła mnie dojrzałą grą, bez irytującej egzaltacji i przestraszonych spojrzeń. Jest wiarygodna w roli niedojrzałej matki, którą nie wiąże z córką zbyt mocna więź – kobiety zdesperowanej i skrajnie nieodpowiedzialnej. Jednak egoistyczną, rozczochraną i fatalnie ubraną Sarah można polubić. I z pewnością docenić. Choćby za odwagę, za to, że nie poddaje się nudnej i bezsensownej egzystencji w małżeństwie, że walczy o siebie i swoje szczęście.

Kate Winslet za grę w "Małych dzieciach" otrzymała nominację do Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Film otrzymał także nominację za najlepszy scenariusz adaptowany. Z obsady aktorskiej na wyróżnienie zasługuje Jack Earle Haley, który świetnie wcielił się w rolę napiętnowanego przez otoczenie ekshibicjonisty Rooniego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.