Facebook Google+ Twitter

Małe firmy motorem wzrostu gospodarczego? Forum Gospodarcze w Toruniu

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Tematem przewodnim Forum które odbywało się 3-4 marca w Toruniu były przedsiębiorstwa i całe ich otoczenie. Jeden z paneli poświęcony był mikro, małe, i średnie przedsiębiorstwa. Czy to one są motorem naszej gospodarki?

Forum Gospodarcze 2014 r. / Fot. M. WróbelTematyka tego panelu była tak ważna, że organizatorzy postanowili bardzo mocno merytorycznie zadbać o ten panel i zaprosić duże grono panelistów do dyskusji. W tym gronie znaleźli się piastujący kierownicze stanowiska przedstawiciele różnych agencji państwowych zajmujących się przedsiębiorczością, prezesi banków, przedstawiciele instytucji związanych z ubezpieczeniami, przedstawiciele stref ekonomicznych...

Każdy z panelistów (jak zawsze na tego typu wydarzeniach) miał kilka minut na przedstawienie swojego zdania oraz pokazanie problemów dotyczących jego dziedziny. Więc, przytoczono dane dotyczące ilości przedsiębiorstw w Polsce, zarówno pod względem ich rozwoju jak i przyczynowości upadku. Mówiono o sytuacji ekonomicznej polskich firm na tle Europy. Wiele uwagi poświęcono tematyce innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

Forum Gospodarcze 2014 r. / Fot. M. WróbelZ tego co powiedzieli paneliści, oraz z głosów zgromadzonych na sali można wywnioskować że sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest słabo rozwinięty, w porównaniu do innych przedsiębiorstw. Dodatkowo sektor ten jest charakteryzuje się niską innowacyjnością. Pomimo tych wad, liczba tych zarejestrowanych podmiotów szybko rośnie.

Teresa Kamińska, Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powiedziała:
- Strefy Ekonomiczne stwarzają szanse na rozwój i pomagają w pozyskiwaniu dotacji unijnych.

Zwrócono uwagę że, sposób składania i rozliczania dokumentacji projektowej jest bardzo skomplikowany. Nie każda firma sobie z tym radzi, a wynajem specjalistycznych firm jest bardzo drogie i obciąża rozwijające się dopiero co przedsiębiorstwa. Dlatego też, bardzo mała liczba się na to decyduje.

Forum Gospodarcze 2014 r. / Fot. M. WróbelW polskiej gospodarce widać już ożywienie i będzie się ono nasilało. Szczególnie w sektorze związanym z szeroko pojętym budownictwie. Widać że, przedsiębiorstwa również to zauważają, zaczynają inwestować i się rozwijać.
Jednak aby te tendencje się utrzymywały nie możemy zapominać o edukacji, szczególnie młodych pracowników. Niestety, edukacja wykwalifikowanych pracownikach w szkołach zawodowych pozostawia wiele do życzenia, należy pracować nad zmianami i to już się dzieje.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.