Facebook Google+ Twitter

Małe formy teatralne na festiwalu "Warszawa Singera"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-23 16:37

W sobotę rusza Festiwal Singera. Fundacja Shalom, organizator, zadbała też o widzów ceniących atmosferę bliskości ze sztuką. Obok występów zagranicznych i polskich gwiazd, w Teatrze Żydowskim zaprezentowane zostaną małe formy teatralne.

Logo festiwalu. / Fot. Fundacja ShalomTeatr NN, będący stałym gościem festiwalu, już pierwszego dnia przedstawi jednoosobowy spektakl „Opowieści z Bramy. Ocalone losy”. Spektakl przygotowany został w oparciu o ofiarowane przez ludzi, znalezione w dokumentach lub przeczytane w książkach historie, przechowywane w Bramie Grodzkiej w Lublinie.
25.08. godz. 17:30, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro.
Adaptacja i reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz; występuje: Witold Dąbrowski.

„Mandelsztam” jest propozycją dla osób zainteresowanych kulturą rosyjską oraz sytuacją polityczną artystów w czasach istnienia ZSRR. To spektakl poetycko muzyczny oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, złożony z wierszy zaadaptowanych na piosenki, fragmentów biografii i prozy Mandelsztama. To próba uchwycenia dramatyzmu ostatniej drogi poety dysydenta, Rosjanina i Żyda, skazanego na powolną śmierć w łagrze.
26.08. godz. 16:00, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro.
Scenariusz: Piotr M. Cieński, muzyka: Dominika Świątek, kierownictwo muzyczne - Andrzej Perkman, wykonawcy: Ewa Dąbrowska - śpiew, Dominika Świątek - śpiew, muzycy: Anna Bianka Balasiewicz - skrzypce, Marcin Dąbrowski - gitara, Andrzej Perkman - fortepian.

Odbędzie się także premiera czytania performatywnego „Judyta” na motywach „Księdza Marka” Juliusza Słowackiego w reżyserii Pawła Goźlińskiego. Reżyser zachęca: „W Księdzu Marku polski kawaler Kosakowski - wbrew mitowi, nawet wbrew literze tekstu Słowackiego, za to zgodnie z treścią erotycznego fantazmatu - gwałci Judytę. Żydowską dziewczynę, ulepioną przez Słowackiego ze starotestamentowego mitu, antyjudaistycznych stereotypów, seksualnych fantazji i własnej ochoty zbawiania wszystkiego i wszystkich. To był punkt wyjścia mojej przygody z Księdzem Markiem. A jej cel? Chciałbym tej dziewczynie pozwolić przemówić własnym głosem. Odnaleźć dla niej ten głos. By przestała być bezbronną, biedną, gwałconą Żydówką, a stała się divą. By jej śpiew pomieścił w sobie i nieujawnione pragnienia, i odgrywaną traumę. Będzie również o księdzu Marku, który z dziką, sadomasochistyczną frajdą odgrywa rolę Chystusa. I o „protokmicicu” Kosakowskim. O mesjanistycznych trickach i ostatnim Barze.”
27.08. godz. 17:30, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro.
Występują: Judyta: Joanna Rzączyńska, Justyna Jary; Kosakowski: Kuba Snochowski (wideo), Ksiądz Marek: Adam Woronowicz (wideo), Komentator: Mariusz Szczygieł (wideo), Muzyka: Dobromiła Jaskot, Scenariusz i reżyseria: Paweł Goźliński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.