Facebook Google+ Twitter

Małe granty szansą dla młodych ludzi

Radomsko to niewielkie miasto na południu Polski. Słynie z wysokiego bezrobocia, niskich zarobków oraz braku możliwości zdobycia wykształcenia wyższego.

Nie przyciąga także niewielka oferta kulturalna: dwa kina, które grają filmy z opóźnieniem minimum trzymiesięcznym, biblioteka, muzeum, kilka lokali oraz brak perspektyw dla młodych ludzi.

Marzenia nic nie kosztują
A jednak jest szansa na realizację swoich marzeń, nawet w takim miejscu, jak to. Wystarczy tylko pragnąć i szukać rozwiązań. Być po prostu aktywnym. Przykładem może być grupa harcerzy z 34 Radomszczańskiej Drużyny Wędrowniczej, która ma pasję i wiarę we własne możliwości. Zamierzają oni złożyć wniosek do Programu Młodzież na zorganizowanie kursu wspinaczkowego, który daje możliwości do samodzielnej wspinaczki oraz na dofinansowanie budowy przenośnej ścianki wspinaczkowej. – Interesujemy się już tym sportem od dawna. Udało nam się już nawet pozyskać pewne dofinansowanie na sprzęt (liny, kaski, uprzęże) od MEN. Niestety wymogi krajowe się nieco zmieniły i aby na zbiórkach móc się wspinać, każdy z nas musi przejść elementarne szkolenie prowadzone przez specjalistę, które kosztuje ok. 300 zł. W tym celu ma pomóc nam właśnie opracowywany grant – powiedział dla Wiadomości24.pl Piotr Jaworski, drużynowy. Dodał też, że stworzenie w mieście ścianki wspinaczkowej będzie impulsem dla innych młodych ludzi do korzystania z konkursów małych grantów oraz dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ważne jest także to, że zrealizowany projekt przybliży radomszczańskiej młodzieży dostęp do popularnej dziś dziedziny sportu, a obecnie dostępnej jedynie dla wybranych.

Małe granty
Konkursy małych grantów to nic innego jak pieniądze, które leżą na stole i czekają na młodych ludzi. Najczęściej wystarczy mieć jedynie dobry pomysł na projekt. I nie ma tutaj ograniczeń w zainteresowaniach, począwszy od sportu, a skończywszy na społeczeństwie i propagowaniu tolerancji. Należy jednak wiedzieć, gdzie szukać i jak wypełniać wnioski.

Oto najważniejsze zasady:

1. Każdy projekt jest inny i zapewne będzie posiadał swój własny regulamin oraz wskazówki do wypełnienia formularza. Zanim zaczniesz uzupełniać formularz, dokładnie się z nim zapoznaj, aby wniosek nie odpadł już na starcie z przyczyn formalnych, a nie merytorycznych.
2. Sprawdź, czy Twój pomysł idealnie pasuje do wytycznych konkursu, żebyś niepotrzebnie nie stracił czasu.
3. Zapoznaj się z budżetem i wytycznymi.
4. Pomyśl o tytule projektu, musi być chwytliwy i mieć to coś w sobie, co przykuje uwagę innych osób już na wstępie.
5. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi przelewania pieniędzy. Sprawdź, czy jest konieczność nawiązania kontaktu z jakąś instytucją, która udostępni konto.
6. Przeczytaj wypełniony wniosek jeszcze raz i daj osobie trzeciej do przeczytania, aby powiedziała, czy rozumie ideę przewodnią projektu i sens. To, co dla nas często jest oczywiste, dla innych niekoniecznie.
7. I na koniec: pod żadnym pozorem nie spóźnij się z terminem dostarczenia wniosku. To dyskwalifikuje od razu.

Kilka miejsc, które można stale odwiedzać po pomysły:

www.youth.org.pl - tak zwany popularnie „Program Młodzież”
www.batory.org.pl - Fundacja im. Stefana Batorego
www.ngo.pl – Portal o organizacjach pozarządowych
www.makeaconnection.pl – Przyłącz się
Nie zapominajmy o Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Determinacja młodych ludzi powinna być sowicie wynagrodzona ! Brawo Radomsko, że macie takich odważnych młodych ludzi ! Powodzenia dla odważnych i plus dla autora !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.