Facebook Google+ Twitter

Małe kompendium wiedzy o komórkach macierzystych

Pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Internet doskonale odzwierciedla te sytuację. W sieci krąży na ten temat wiele opinii wywołujących skrajne emocje.

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blut-EDTA.jpgW dużej mierze przyczyną takiego stanu rzeczy jest mała lub niepełna wiedza na temat właściwości komórek macierzystych. Z jednej strony można znaleźć stwierdzenia, że wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie to dziedzina mało znana, a skuteczność leczenia jest niepotwierdzona, natomiast z drugiej strony faktem jest, że
komórki macierzyste (pozyskane ze szpiku, krwi pępowinowej czy obwodowej) stosuje się od dziesięcioleci w leczeniu chorób hematologicznych.

Zatem, gdzie leży prawda?Jej poszukiwania należy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie są komórki macierzyste i jaka jest ich rola w organizmie człowieka. Komórki macierzyste to pierwotne komórki posiadające szczególną właściwość różnicowania się. Oznacza to, że mogą one przekształcić się w inne rodzaje komórek, np. w czerwone krwinki, płytki krwi, komórki mięśniowe czy nerwowe. Proces różnicowania zachodzi w organizmie przez całe życie. Źródłem komórek macierzystych nie jest wyłącznie krew pępowinowa, ale także szpik oraz krew obwodowa.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej vs komórki pochodzące ze szpikuKomórki macierzyste z krwi pępowinowej są przede wszystkim młodsze i mają dużo większą zdolność do regeneracji. Ich pobranie jest proste i nieinwazyjne. Rzadziej też występują powikłania po przeszczepie. Komórki pochodzące ze szpiku mają natomiast krótszy okres odnowienia układu krwiotwórczego po przeszczepie. Pobrany od osoby dorosłej szpik daje wystarczająco dużo komórek na przeszczep u osoby ważącej około 70-80 kg, a w przypadku krwi pępowinowej, przy standardowym podaniu, średnio na 40 kg. Jednak nawet jeśli komórek z krwi pępowinowej jest za mało, istnieje możliwość łączenia jej z komórkami macierzystymi ze szpiku lub krwi obwodowej.

Zgodność antygenowaKomórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystuje się w leczeniu zarówno dziecka,
od którego zostały pobrane, osób spokrewnionych (np.rodzeństwa) oraz osób niespokrewnionych z dawcą, posiadających zgodność antygenową. Prawdopodobieństwo pełnego dopasowania w przypadku rodzeństwa wynosi 25%.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście warto wiedzieć więcej - to ważny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.