Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10422 miejsce

Małe nie znaczy gorsze

Łasin to gmina i miasto położone w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie grudziądzkim. To niewielkie miasto liczy około 3305 mieszkańców, a cała gmina 8351.

Choć to małe miasteczko jest ciągle jeszcze nieznane, to wiele znanych miejscowości może pozazdrościć mu bogatej historii, przepięknych zabytków i walorów przyrodniczych.

Widokówka z 1900 roku / Fot. własność: UMiG Łasin, za zgodą sekretarza UMiG ŁasinŁasin niegdyś zwany Lansin, Leszyn, Leschin, Lasin, Lessen swoją nazwę wziął od otaczającego go jeziora oraz lasu zwanego leszczyńskim albo łasińskim. Właścicielami lasu byli dwaj bracia, Jakub i Mateusz. Założyli oni wieś zwaną Łasińska Wieś bądź Leśna Wieś. Od momentu, kiedy zostało założone osobne miasto Łasin, Leśna Wieś została podporządkowana miastu. Zmienność nazwy wynikała z tego, iż Łasin w przeciągu istnienia zmieniał swojego gospodarza. Dokumenty zaś dotyczące miasta spisywano w różnych językach.

Łasin historyczny

Początki miasta sięgają informacji z roku 1014, kiedy to Bolesław Chrobry wbija żelazne słupy w rzekę Osę pod Łasinem. Była to wówczas granica miedzy Polską a Prusami. Pierwszy zapis o istnieniu osady Łasin sięga roku 1065. Zapis został wykonany za Bolesława II Śmiałego, który fundując klasztor Benedyktynów w Mogilnie przyznał mu datek pokrywany z dochodów miasta.

W 1298 roku Łasin otrzymuje prawa miejskie z rąk Mistrza Krzyżackiego Meinharda z Querfurtu na prawie magdeburskim. Kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny w Łasinie / Fot. własność: UMiG Łasin, za zgodą sekretarza UMiG Łasin
W 1306 otrzymuje rozszerzone przywileje na prawie Chełmińskim. Łasin pozostając pod panowaniem pruskim rozwija się jako miasto. Zostaje wybudowany zamek, mury dookoła miasta oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny w miejscu drewnianego kościółka przy południowej bramie miejskiej.

Łasin odpiera atak Władysława Jagiełły w 1410. Ucierpiał wówczas kościół św. Marii Magdaleny przy bramie Malborskiej. Miasto zostaje zdobyte w 1464 roku przez Kazimierza Jagiellończyka.
Doszczętnie zniszczone, zostaje przyłączone do Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wiolka Wasiewska
  • Wiolka Wasiewska
  • 26.01.2012 16:39

Super artykuł Marzenko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Solidny dopracowany artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.