Facebook Google+ Twitter

Małe ojczyzny szkołą postaw obywatelskich

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-24 18:14

Prawdziwą demokrację w skali kraju można na stałe zastosować, w moim przekonaniu, tylko wtedy, gdy wcześniej obywatele przetestują ten sposób rozwiązywania wspólnych spraw w skali mikro - w swoich małych ojczyznach.

Prawdziwej demokracji nie można narzucić odgórnie. Wyobraźmy sobie teoretycznie, że "partia DB" wygra wybory i wprowadza w Polsce pełną demokrację. Zarządza referenda w istotnych dla większości sprawach. Jak sądzicie? Czy zwolennicy obecnej demokracji będą biernie się przypatrywać? Czy wręcz przeciwnie? Jest wielce prawdopodobne, że politycy postarają się „udowodnić”, że tylko oni potrafią najlepiej rozwiązywać problemy publiczne. „Autorytety” i celebryci demokracji przedstawicielskiej w mediach tak zmanipulują „ciemnym ludem”, że obywatele nie zaliczą egzaminu ze swojej dojrzałości obywatelskiej. Podejmą nierozsądne lub niemoralne decyzje. Demokracji bezpośredniej obywatele muszą uczyć się od podstaw na własnych błędach.

Prawdziwą demokrację w skali kraju można na stałe zastosować, w moim przekonaniu, tylko wtedy, gdy wcześniej obywatele przetestują ten sposób rozwiązywania wspólnych spraw w skali mikro - w swoich małych ojczyznach. Przekonają siebie i wątpiących w „zbiorową mądrość obywatelską”, że potrafią podejmować rozsądne decyzje. Demokracja bezpośrednia daje poczucie satysfakcji ludziom, że zarówno o swoich sprawach prywatnych, jak również publicznych decydują osobiście. Szwajcarzy tę cechę swojego systemu politycznego uważają za najważniejszą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.