Facebook Google+ Twitter

Małe parafie też mogą korzystać z unijnej pomocy

Parafia Gruszczyce (w diecezji kaliskiej) corocznie rozdaje potrzebującym żywność w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej Najbardziej Potrzebującym (PEAD).

Transport żywności w ramach programu PEAD / Fot. Karol RajewskiEuropejski Program Pomocy Najbardziej Potrzebującym - PEAD funkcjonuje od 1987 roku w krajach Unii Europejskiej. Istota PEAD polega na bezpłatnym przekazywaniu osobom potrzebującym żywności pochodzącej z rezerw UE przez organizacje charytatywne i banki żywności.

Program ten powstał głównie dlatego, że w latach osiemdziesiątych, w magazynach agencji interwencyjnych krajów Wspólnoty zalegały ogromne nadwyżki żywności, której nie dało się ani wyeksportować ani też dalej magazynować ze względu na olbrzymie koszty. W związku z tym zdecydowano o rozdaniu nagromadzonych zapasów żywności wśród ubogich z terenu krajów UE.

Właśnie to spontaniczne działanie okazało się bardzo opłacalne dla Unii Europejskiej. Z jednej strony rozwiązuje wieczny problem nadwyżek żywność, która niejednokrotnie była marnowana, z drugiej zaś wspiera unijne działania walki z ubóstwem i niedożywieniem. Począwszy od 2004 roku Polska, jako członek Unii Europejskiej, może brać udział w w programie PEAD. Do tej pory akredytowano cztery organizacje społeczne, które mają prawo go realizować. Są to: Polski Czerwony Krzyż, Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Tysiące parafii w całej Polsce corocznie korzysta z tego programu - także mała Parafia Rzymsko-Katolicka Gruszczyce (w diecezji kaliskiej). 10 maja tego roku zakończyła się już IV edycja programu dzielenia żywności w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej Najbardziej Potrzebującym w tejże parafii. Tym razem rozdysponowano prawie dwie tony mleka, makaronu, dań gotowych, sera topionego i żółtego.

W ubiegłym roku w sumie udało się rozdysponować ponad trzy tony żywności. W parafii Gruszczyce pomocą objęte jest 180 osób z najuboższych rodzin. Aby parafia mogła skorzystać z pomocy, musiała podpisać umowę z Caritas Diecezji Kaliskiej. Realizacją programu na szczeblu parafialnym zajmuje się ksiądz proboszcz Eugeniusz Jakubowski i specjalnie powołany do tego świecki koordynator. W transporcie żywności z Kalisza pomaga, współpracujący z parafią Gruszczyce prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Rodzina” z Wojkowa, Pan Sylwester Łakomiak.

Skomplikowana biurokracja, koszty transportu, wysokie wymagania dla wszystkich partnerów Programu oraz spora skala przedsięwzięcia powoduje, że nie wszystkie parafie podejmują się realizacji programu PEAD. Parafia Gruszczyce, obok sąsiedniej Parafii Wojków, która też korzysta z pomocy programu PEAD, jest wyjątkiem w dekanacie błaszkowskim. W tych parafiach na szczęście są jeszcze ludzie, którzy widzą potrzeby ubogich rodzin. Chociaż pomoc w ramach programu, to tylko „kropla” w morzu potrzeb, to jest to znacząca „kropla”, która ma wielki wymiar nie tylko społeczny, ale i moralny.

Autor artykułu jest świeckim koordynatorem programu PEAD w parafii Gruszczyce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.