Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12708 miejsce

Małe wielkie dzieła Czesława Słani. Z historii pocztowego znaczka

Znaczek pocztowy to szczególny przykład artystycznego dzieła, które oglądają miliony ludzi na całym świecie, nie zdając sobie sprawy, kto jest jego twórcą.

Czesław Słania, wybitny polski rytownik. / Fot. Janina BieleńkoWystawę o Czesławie Słani, wybitnym polskim rytowniku, przygotowało wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Artystyczną spuściznę Czesława Słani, w liczbie 4900 eksponatów, Muzeum zakupiło od prywatnego kolekcjonera, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa cieszy się dużym powodzeniem. Można na niej obejrzeć nie tylko gotowe znaczki, wykonane po roku 1950, ale także szkice,projekty,rysunki do rytów.

Na specjalnej tablicy wyeksponowano pracę dyplomową wieńczącą studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Czesław Słania podjął się wykonania stalorytem, w formie znaczka pocztowego, obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Uzyskany efekt świadczył o wybitnym talencie młodego artysty. Za swoje dzieło otrzymał dyplom z cennym odznaczeniem - Summa Cum Laude.

Życie potwierdziło niezwykłe umiejętności Słani. Absolwent polskiej Akademii został wybitnym projektantem znaczków pocztowych i banknotów. Wyjechał do Szwecji. Dla poczty szwedzkiej zaprojektował ponad 300 znaczków. Pracował także dla innych państw i jego dzieła pojawiły się w ponad 30 krajach świata.

Projektował znaczki o różnorodnej tematyce. Pierwszy znaczek dla Francji przedstawiał malarstwo Pabla Picassa. Piękną historyczną serię znaczków zaprojektował dla Wielkiej Brytanii. Na 80-te urodziny Papieża Jana Pawła II powstał znaczek, który, opatrzony numerem 251/500 można obejrzeć na stroniewww.slaniastamps-heindorffhus.com.

W portretowaniu ludzi Czesław Słania osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Wystarczy obejrzeć serię znaczków, przedstawiającą najpopularniejsze aktorki filmowe
(Movie Stars).
Portrety Sophii Loren, Brigitte Bardot czy Marilyn Monroe to przykłady kunsztu rytownika, który potrafił przedstawić nie tylko fizjonomie gwiazd, ale i rys ich osobowości. Wizerunki znanych polityków i przywódców państw wzbudzają podziw fotograficzną dokładnością (World Leaders and Politicians).

Studium jeźdźca. / Fot. Janina Bieleńko"Grunwald" - staloryt wykonany w latach 1954-1956. / Fot. Janina BieleńkoPraca dyplomowa, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, 1953r. / Fot. Janina Bieleńko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ciekawe czy w szkołach mówi się o tak wybitnych Polakach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za komentarze. Faktycznie, Izo, bardziej go docenili Szwedzi i inne nacje, chociaż dla Poczty Polskiej projektował także. Mnie zafascynował kunszt, z jakim na tak małej przestrzeni umieszcza się tyyyyyle szczegołów ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jak Janko napisałaś, "małe wielkie dzieła".
Mamy utalentowanych ludzi zostawiających ślad w historii, warto ich przypominać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Będę przyglądała się znaczkom, choć listów (ze znaczkami) jest coraz mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2011 18:24

Bardzo ciekawe, dla mnie to nowość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że w Polsce Czesław Słania jest mniej znany. W Europie jest dobrze znany, oglądałam kilka filmów o nim i jego pracy a jeden także po jego śmierci w 2005 r. w TVPolonia. Projektował znaczki dla wielu krajów jak Belgia, Brazylia, Argentyna, Dania, Israel, Portugalia, Wenezuela i innych. Uhonorowany wieloma zagranicznymi nagrodami i odznaczeniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.