Facebook Google+ Twitter

Małgorzata Szumowska ma szansę na europejskiego Oscara za film "Body/Ciało"

Małgorzata Szumowska została nominowana do 28. Europejskiej Nagrody Filmowej za film "Body/Ciało".

 / Fot. Jacek Drygała/materiały prasoweEuropejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 28. Europejskiej Nagrody Filmowej. Szansę na tytuł najlepszego reżysera na Starym Kontynencie ma Polka, Małgorzata Szumowska za swój film „Body/Ciało”.

Szumowska znalazła się tym samym w zacnym gronie reżyserów cenionych na całym świecie. O miano najlepszego twórcy walczą obok niej: Roy Andersson („Gołąb usiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”), Yorgos Lanthimos („Homar”), Nanni Moretti („Moja matka”), Sebastian Schipper („Victoria”) oraz Paolo Sorrentino („Młodość”). Nominacja dla Małgorzaty Szumowskiej nie jest zaskoczeniem.

Na ostatnim Berlinale otrzymała już prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię, a na Festiwalu Filmowym w Gdyni Złote Lwy. W rozmowie z nami reżyserka zwracała uwagę, że „Body/Ciało” jest w jej twórczości dziełem przełomowym, które powstało, jak przyznała, „bez niepotrzebnego napinania się”.

- Tak do niego podeszliśmy z Michałem Englertem (operatorem - przyp. red.) od samego początku. Pierwszy raz kręciliśmy film na kompletnym luzie. Nie było atmosfery wiecznej balangi, która często towarzyszyła naszym planom filmowym, czy działania na adrenalinie. Wszystko zniknęło. Pojawiło się za to racjonalne działanie i przewidywalność. Wiedzieliśmy doskonale, czego chcemy - powiedziała Małgorzata Szumowska.

Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, ogłaszając nominacje w kategorii „Najlepszy reżyser”, docenili w „Body/Ciało” kunszt posługiwania się czarnym humorem. O tym, kto zwycięży w jednej z najważniejszych kategorii EFA zdecydują teraz trzy tysiące członków Akademii.

Zwycięzców poznamy 12 grudnia 2015 roku w Berlinie. Czy i tym razem niemiecka stolica okaże się dla Małgorzaty Szumowskiej szczęśliwa? „Body/Ciało” opowiada o rozbitej rodzinie; córka, po stracie matki, rozpaczliwie pragnie miłości ojca.

Urszula Wolak (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.