Facebook Google+ Twitter

Małopolanie żyją dłużej niż mieszkańcy innych regionów Polski

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-02-19 07:41

Półtora roku w przypadku mężczyzn i około 8 miesięcy - kobiet. O tyle dłużej żyją Małopolanie od przeciętnego Polaka.

Z opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wskaźników do projektu tworzenia krajowej sieci szpitali wynika, że nigdzie w Polsce mężczyzna nie dożywa takiego wieku, jak właśnie w Małopolsce - ponad 72 lat (średnia krajowa to 70,7). Statystyczna Polka żyje dziś 79 lat, natomiast Małopolanka - 80, co plasuje ją na trzecim miejscu w kraju.

rys. Marek Stawowczyk / Gazeta KrakowskaNad mieszkańcami województwa łódzkiego, gdzie żyje się najkrócej, Małopolanie mają przewagę blisko czterech lat życia, choć pod względem liczby zachorowań wcale nie różnią się od reszty kraju. Niektóre schorzenia dotykają ich nawet częściej niż innych. Jeszcze 8 lat temu na choroby układu krążenia Małopolanie umierali najczęściej w kraju. Dziś ta dysproporcja zmalała, głównie dzięki ogromnym nakładom na rozwój bazy medycznej i ratownictwa. Choroby układu krążenia są jednak głównym zabójcą Polaków - przyczyną 46 proc. zgonów (podczas gdy w "starej" Unii 36 proc). W Małopolsce schorzenia sercowo-naczyniowe są powodem ponad 50 proc. zgonów. Na drugim miejscu, jak w całej Europie, plasują się nowotwory - przyczyna ok. 25 proc. przedwczesnych zgonów Polaków, bez zróżnicowania regionalnego.

Za to wyraźnie gorzej ze zdrowiem psychicznym Małopolan. Najczęściej w kraju dotykają ich także choroby zawodowe, zajmują drugie miejsce pod względem liczby osób niepełnosprawnych. Wszystkie te wskaźniki muszą być brane pod uwagę nie tylko w globalnym planowaniu np. sieci szpitali, ale też w polityce regionalnej.
- W tym roku tylko na inwestycje w opiece zdrowotnej, nie licząc innych prozdrowotnych działań, w budżecie województwa przeznaczono ponad 30 milionów złotych, w tym 14 milionów na szybkie dokończenie budowy tarnowskiego ośrodka onkologicznego - podkreśla Urszula Sanak, dyrektor departamentu polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. - Małopolanie mają najgorszy w kraju dostęp do radioterapii, co może zmniejszać szanse wyleczenia nowotworów. Inwestowanie w kardiologię już dało efekty. Wśród największych wydatków są też dalsza modernizacja Szpitala im. Babińskiego, co poprawi opiekę psychiatryczną, modernizacja ośrodka rehabilitacji w Krzeszowicach i inne inwestycje wynikające z potrzeb Małopolan. Choć mamy najniższy w kraju wskaźnik osób objętych leczeniem z uzależnień, wcale nie powinno nas to cieszyć, bo raczej nie wynika ze wstrzemięźliwości, lecz stanowczo zbyt malej liczby miejsc prowadzenia terapii odwykowej – tłumaczy Sanak. - Ale i na ten cel przeznaczono w tym roku dodatkowe środki - dodaje.
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.