Facebook Google+ Twitter

Małopolska gościnna, czyli inspiracje na koniec wakacji

Ani się spostrzegliśmy, gdy minęła więcej niż połowa szkolnych wakacji. Zostało jednak trochę czasu, warto więc wykorzystać go w ciekawy i aktywny sposób. Dla tych, którzy nie mają pomysłu, jak go spędzić - kilka inspiracji z Małopolski.

Mimo że już dziś jest to jeden z najciekawszych turystycznie regionów kraju, województwo małopolskie dokłada starań, by nieustannie rozszerzać i różnicować swoją ofertę. Od 12 lat samorząd wojewódzki organizuje konkurs pn. „Małopolska Gościnna”, w ramach którego wspierane są najlepsze projekty i inicjatywy w dziedzinie turystyki. To w ramach tego konkursu utworzono lub rozwinięto tematyczne szlaki zwiedzania, które mogą być znakomitą propozycją na udany koniec tegorocznych wakacji.

Czy kiedykolwiek chcieliście obejrzeć stare kościoły czy cerkwie i zajrzeć do ich środka, ale obiekty były zamknięte „na głucho” i spowite grubą pajęczyną? Taka sytuacja nie powinna się już zdarzyć - dzięki inicjatywie Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej. Przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego do zwiedzania udostępniono trzydzieści - na co dzień zamkniętych – obiektów, wyznaczono stałe godziny otwarcia oraz oznakowano szlak. Dwory, cerkwie i kościoły do 30 września otwarte będą pięć dni w tygodniu. Beneficjentem dotacji jest Małopolska Organizacja Turystyczna.

Cały małopolski Szlak Architektury Drewnianej to łącznie 251 obiektów (świątyń, dzwonnic, cerkwi, dworów i skansenów) znajdujących się na trasie liczącej 1,5 tysiąca kilometrów. Znajdują się na nim prawdziwe perły drewnianego budownictwa, w tym wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół pw. św. Michał Archanioła w Binarowej z ok. 1500 roku oraz kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej zbudowany pod koniec XV wieku.

Kolejna małopolska inspiracja na tegoroczne wakacje, to propozycja spojrzenia na region z perspektywy wieków średnich. Na „Szlaku średniowiecznych miasteczek Małopolski” turyści mogą podziwiać różnorodne obiekty zlokalizowane w 12 miejscowościach, z których każda charakteryzuje się średniowiecznym rodowodem. Większość była lokowana na prawie magdeburskim, co wpływa na charakterystyczny, widoczny do dziś, układ zabudowy, skupionej wokół centralnego placu (rynku). Wśród malowniczych miasteczek na szlaku znajdują się m.in. Tuchów, Nowy Wiśnicz, czy Stary Sącz. Środki z dotacji uzyskanej w konkursie „Małopolska Gościnna” przeznaczone zostały przez beneficjenta – tarnowski oddział PTTK - na kontynuację oznakowania szlaku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.