Facebook Google+ Twitter

Małopolska: paniczny wirus

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-03 08:27

Od dwóch tygodni z Małopolski do Głównego Inspektoratu Weterynarii mają być wysyłane raporty dotyczące martwych ptaków znalezionych w regionie. Wiąże się to ze zbliżającym się jesiennym sezonem przelotów ptaków przez Polskę.

- Na razie nie było takich przypadków, ale sporządzanie raportów jest związane z okresowym wzrostem zagrożenia pojawieniem się wPolsce wirusa ptasiej grypy - wyjaśnia Grzegorz Kawiecki, zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora weterynarii w Krakowie.

Jak poinformował nas Kawiecki, lada dzień możemy spodziewać się rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie nakazu trzymania ptactwa domowego w zamkniętych pomieszczeniach.

W październiku ubiegłego roku ogniska ptasiej grypy pojawiły się w Europie. Zarażone ptaki odnaleziono w Rosji, na Ukrainie, w Rumunii, ale także w kilku krajach Europy Zachodniej. 2 marca tego roku wirusa wykryto u łabędzia w centrum Torunia.

- Nagle okazało się, że problem do tej pory uznawany za bardzo odległy dla naszego kraju, stał się bardzo rzeczywisty. Zagrożenie nabrało realnego wymiaru - mówi Sławomir Galicki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie.

Galicki przypuszcza jednak, że w tym roku pojawienie się ewentualnych ognisk wirusa na pewno nie wywoła takiej paniki jak ostatnio.

- Po prostu od tamtej pory ustalono dokładne procedury postępowania w razie pojawienia się wirusa H5N1. Teraz dokładnie wiemy co robić, a przede wszystkim jak się bronić przed ptasią grypą - dodaje.

Galicki przypuszcza, że panika spowodowana pojawieniem się H5N1 wynikała przede wszystkim z zaskoczenia i niewiedzy. Na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem H5N1 przygotowane są szpitale w Proszowicach, Myślenicach i Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie. Teraz próbki pobrane od pacjentów będą badane nie w Puławach, ale na miejscu, w laboratorium wirusologicznym w krakowskim sanepidzie. Jednak wszystkie zabezpieczenia są skuteczne tylko w przypadku zarażenia się wirusem człowieka od zwierzęcia. Poważny problem może pojawić się w sytuacji, gdy wirus złamie tzw. barierę międzygatunkową, czyli jeśli pojawi się przypadek zarażenia ptasią grypą człowieka od człowieka. - Do tego momentu możemy spać spokojnie - zapewnia Galicki.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.