Facebook Google+ Twitter

Małopolski Szlak Renesansu – Tarnów 2011

W pierwszą niedziele lipca Stowarzyszenie Villa Deciusa w Krakowie zorganizowało dla krakusów wyjazdowe seminarium do Tarnowa. Była to inauguracja spotkań z kulturą renesansu.

Miasto Tarnów posiada bogatą historie, nawet przez kilka współczesnych lat był stolicą województwa tarnowskiego. Obecnie jest siedzibą starostwa powiatowego oraz władz miejskich Tarnowa. Miejscowość bogata w zabytki oraz historię, wielu znanych osobowości, artystów, polityków, duchownych ma swoje korzenie lub urodziło się w tym mieście.

Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Muzeum Diecezjalnego bogatego w unikatowe, nawet XV-wieczne eksponaty świątków, fragmenty ołtarzy z różnych kościołków oraz epok historycznych.

W salach czuć ducha sakralnych obiektów. To piękna ekspozycja o walorach estetycznych, warta do zobaczenia nie tylko dla specjalistów, ale szczególnie zalecana do obejrzenia przez młodzież szkolną oraz ich rodziców. Niestety, nie można jej fotografować.

Kolejna do zwiedzania była tarnowska katedra kościoła katolickiego przy Rynku. Ten sakralny zabytek znajduje się zaledwie kilka metrów od muzeum diecezjalnego. Przepiękne wyposażenie tego obiektu w różnego rodzaju narzędzia do praktyk religijnych, wspaniałe organy. Ponadto różnego rodzaju kamienne sarkofagi stwarzają atmosferę poprzednich epok oraz wprowadzają człowieka w skupienie i zadumę.

Tarnowski Ratusz to kolejna muzealna placówka z bogatym wyposażeniem materialnej historii regionu. Spotkać można portrety byłych właścicieli miasta. Historyczne uzbrojenie, piękne meble, zastawy wykonane z różnych materiałów oraz epok. Ekspozycja wykonana w sposób gustowny i opisana w sposób zrozumiały dla każdego.

Zresztą są przepiękne kamieniczki dookoła Ratusza i Rynku tarnowskiego. Jak widać, sukcesywnie odnawiane oraz wnętrza adaptowane do współczesnych potrzeb. Co warto zaznaczyć, jest bogato wyposażony Punkt Informacji Turystycznej na Rynku pod nr 7 w materiały promocji miasta i regionu. Co ciekawe, czynny w godzinach rannych, nawet w niedziele.

Oczywiście, o projekcie Małopolskiego Szlaku Renesansu 2011 można pisać wiele, a nawet powinna powstać książka z kolorowymi zdjęciami. Niedzielna wycieczka do Tarnowa ma wiele wątków, ale ze względu na skromność, należy przetrawić to, co się zobaczyło i zwiedziło, a dopiero potem znowu opisać wrażenia.

Na zakończenie pragnę schylić czoło przed autorami tego zacnego projektu: Pani Dyrektor dr Danucie Glondys szefowej Willi Deciusa, Pani Katarzynie Trojanowskiej Kierowniczce Projektu oraz autorce wczorajszego wyjazdowego seminarium do Tarnowa Pani mgr Nataszy Dziwisz, na co dzień odpowiedzialnej za kontakt z mediami i PR. Natomiast na tej wyjazdówce wypełniła wzorowo ku uciesze oraz zadowoleniu pięćdziesięcioosobowej grupie krakusów uczestników wyjazdowego seminarium.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.