Facebook Google+ Twitter

Małopolski Szlak Renesansu. Zamek w Pieskowej Skale

W drugą niedzielę lipca Stowarzyszenie Villa Deciusa w Krakowie zorganizowało dla krakowskich miłośników sztuki, wyjazdowe seminarium do zamku w Pieskowej Skale. Było to kolejne spotkanie z kulturą renesansu w Małopolsce.

 / Fot. W24Zamek znajduje się u podnóża Ojcowskiego Parku Narodowego, niedaleko miejscowości Skała i Ojców. Z Krakowa prowadzi do niego bardzo dobra droga asfaltowa. Najlepiej dojechać do niego własnym pojazdem, bo choć z krakowskiego Kleparza jeżdżą busy, ale są to linie nieregularne i zazwyczaj przepełnione.

Obok zamku najciekawszym elementami w okolicy są: Maczuga Herkulesa i grota Łokietka. Natomiast na terenie zamku, obok jego wnętrza, warto też obejrzeć przepiękny tarasowy ogród na dolnym tarasie wewnętrznego podwórza.

Od parkingu do samego zamku można się dostać bezpośrednio pokonując prawie 100 stromych schodów. Oczywiście jest też inne dłuższe podejście polną drogą.

Zamek powstał w IV wieku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu i był częścią systemu obronnego. Kolejnym jego zadaniem było strzec ważnej drogi handlowej z Krakowa na dolny Śląsk. Przez wiele lat pełnił funkcje rezydencji ówczesnych bogatych rodów jak: Szafrańcowie, Zebrzydowscy, Wielopolscy i inni. Zapisał się też w historii powstania styczniowego, podczas II wojny światowej i innych historycznych wydarzeń. Po zakończeniu II wojny światowej stał się własnością skarbu państwa. Przez wiele lat była i jest tu nadal prowadzona renowacja pomieszczeń zamkowych.

Czas zwiedzania muzeum w zamku to około 90 minut. Z uwagi na to, że zamek jest obecnie filią Państwowego Muzeum na Wawelu w Krakowie, większość pokazywanych zbiorów pochodzi z krakowskiej placówki. Często odbywają się tu też wystawy malarstwa z różnego okresu. Bardzo ciekawie wykonane są krużganki podobne do wawelskich. Ciekawostką też jest też studnia głębinowa oraz odrestaurowane urządzenie wyciągowe wykonane ze specjalnego twardego drewna.

Na terenie zamku filmowcy zrealizowali kilka filmów fabularnych, dokumentalnych i oświatowych. Szkoda, że brak na ten temat informacji. Szkoda też, że zła jest komunikacja zbiorowa z Krakowa. Przydałaby się też lepsza infrastruktura noclegowa oraz tania gastronomia. Brak też w językach obcych map regionów, papierowych informatorów jak też nagrań na DVD.

Już ktoś kiedyś napisał: cudze chwalicie , a sami nie wiecie co posiadacie. Na temat walorów zamku można napisać kilku tomowe dzieła.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.