Facebook Google+ Twitter

Małopolskie Forum Prasy Polonijnej

Niedaleko Krakowa w Tarnowie od 1999 roku istnieje Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Jest to wielce zasłużone stowarzyszenie skupiające dziennikarzy polonijnych oraz promujące Region Małopolski i Polskę w świecie.

Główne idee stowarzyszenia, to między innymi organizacja: spotkań z mediami polonijnymi oraz krajowymi, konferencji i wystaw oraz misji gospodarczych, promocji polskiego dziedzictwa kulturowego, działalność wydawnicza, współpraca z polskimi samorządami.

Stowarzyszenie powstało w 1999 roku z inicjatywy polskich i polonijnych środowisk. Od samego początku jego istnienia prezesem jest znany animator i przedsiębiorca ziemi tarnowskiej mgr inż. Stanisław Lis autor 48 publikacji o tematyce promocji przedsiębiorczości, polonijnej.

W trudnych zadaniach wspierany jest przez wiceprezeski Małgorzatę Sajdak oraz Jolantę Kwiek, ponadto cały sztab wolontariuszy i instytucji wspierających działania, co pozytywnie wpływa na efekt działań.

W swoich szeregach skupia dziennikarzy, działaczy kultury, animatorów polskiej kultury w środowiskach Polonii na wszystkich kontynentach. Głównym zadaniem tej organizacji jest wspieranie mediów polonijnych zwiększania więzi kulturalnych, społecznych, gospodarczych środowiska polonijnego z macierzą.

Zadanie to realizuje między innym poprzez coroczne organizowanie miesiącu wrześniu Światowe Forum Mediów Polonijnych. Zawsze pierwsze dwa dni związane są z Tarnowem, a następne to tournee po poszczególnych regionach polskich.

Co roku wydawana jest specjalna publikacja konferencji pt. Wici Polonijne. Specjalny plakat promuje tą zasłużoną imprezę. Od kilku lat przy Forum Mediów Polonijnych podczas konferencji prezentuje się działający przy Stowarzyszeniu Polonijny kabaret dEFEKT.

W wyniku działań Światowego Forum Mediów Polonijnych, dziennikarze Polonijni dotychczas odwiedzili miedzy innymi: Małopolskę i Kraków, Mazowsze, Warszawę oraz oczywiście Sejm i Senat RP, Wielkopolskę, Śląsk, województwa: podkarpackie, łódzkie, pomorskie, warmińsko-mazurskie.

Jak co roku patronat objęli miedzy innymi: Marszałek Senatu RP, Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Tarnowa, Prezydent Szczecina, Tarnowska Fundacja Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz inni znakomici patroni i sponsorzy.

Dodatkowo ogłoszono konkurs dla dziennikarzy Polonijnych pt. Życie i Praca na obczyźnie; wolność wyboru, drogą do sukcesu. Nagrodę ufundował Marszałek Senatu RP.

Obecnie w fazie końcowych przygotowań jest tego roczne Forum Prasy Polonijne, które po części w Tarnowie uda się w region Zachodniopomorski. Dokładnie o tegorocznym Zjeździe dziennikarzy polonijnych w osobnym materiale prasowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.