Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie nieruchomości PKP

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Stary budynek dworca PKP Kraków - Główny.
Stary budynek dworca PKP Kraków - Główny. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków
W dniu wczorajszym tj. 15 lipca na terenie Małopolskiego Oddziału Nieruchomości PKP przy Krakowskim Rondzie Mogilskim, odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierownictwa warszawskiej Centrali Zarządu Nieruchomości PKP S.A.

Obecnie PKP S.A dzieli się na spółki córki które są odpowiedzialne za realizacje poszczególnych zadań. Zadaniem nadzoru nad obiektami dworcowymi, domami mieszkalnymi podległymi kolei jak też infrastrukturą zajmuje się Zarząd Nieruchomości PKP S.A. który po przez kilka swoich terenowych oddziałów realizuje nadzór na obiektami kolejowymi.

Obecnie w skład tego pionu wchodzą cytuje: ... sześć departamentów, które odpowiadają m.in. za sprzedaż nieruchomości, najem powierzchni handlowej i reklamowej, zarządzanie mieniem, utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na dworcach i w innych obiektach, realizację projektów inwestycyjnych budżetowych i unijnych, współpracę z partnerami zewnętrznymi przy realizacji projektów deweloperskich, obsługę geodezyjną terenów zamkniętych oraz współpracę z samorządami.... . W skład nieruchomości kolejowych na terenie Polski wchodzi ponad 100 tys. różnych obiektów.

Małopolski Oddział znajduje w Krakowie. Na początku tego roku oddano nowoczesny podziemny dworzec PKP Kraków - Główny. W spadku pozostał historyczny obiekt dworcowy do zagospodarowania. Podczas wtorkowej konferencji prasowej Pan Jarosław Bator Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości Centrali PKP S.A. stwierdził, że są obecnie prowadzone rozmowy odnośnie powstania kina.

We wtorkowej konferencji uczestniczyli też: Pan Piotr Ciżkowicz członek zarządu PKP S.A. ; Pan Tomasz Sobota Dyrektor Małopolskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie PKP S.A.

W wyniku analiz stwierdzono, że mogłoby powstać pięć sal kinowych na terenie starego obiektu stacyjnego. Natomiast zainteresowany ofertą jest znana na rynku sieć multipleksów, ale z uwagi na tajemnice handlową do czasu zakończenia rozmów i podpisania umowy nie podaje się do publicznej wiadomości.

Niestety krakowski miejski konserwator Jan Janczykowski, ma inne zdanie oraz stara się studzić entuzjazm PKP. Przystosowanie obiektu do pięciu sal kinowych musi doprowadzić jednak do przebudowa wewnątrz obiektu.

Pan dyrektor stwierdził podczas konferencji, że nie cały obiekt będzie przystosowany na cele nie kolejowe. Cały czas od strony ul. Lubicz w tym obiekcie są kolejowe pomieszczenia administracyjne oraz socjalne i tak pozostaną.

Na terenie województwa małopolskiego znajduje 170 obiektów dworcowych z czego 25 obecnie jest czynnych oraz świadczy usługi dla pasażerów.

Na terenie Krakowa znajduje wiele zbędnych dla PKP terenów po przemysłowych oraz innych obiektów do sprzedaży są: przedmiotowy wielokondygnacyjny biurowiec przy Rondzie Mogilskim 1, przy ul. Wielickiej jest do zagospodarowania przestrzeń 10 tyś, m2, przy ul. Półłanki znajduje się kolejna przestrzeń do zagospodarowania 70 tyś. m2, pod drugiej stronie peronów dworca Kraków - Główny przy ul. Bosackiej teren inwestycyjny ma powierzchnie 1,4 ha, do zagospodarowania jest dworzec kolejowy w Makowie Podhalańskim, jest to tylko fragment ofert.

Należy zastanowić się czy Miasto Kraków nie powinno zainteresować wieloma terenami i obiektami oraz mieszkaniami kolejowymi, aby przejąć je na potrzeby miasta. Wiele tych obiektów przy odpowiednim remoncie można przystosować na cele mieszkalnictwa komunalnego oraz dla miejskich inwestycji.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto