Facebook Google+ Twitter

Małopolskie produkty regionalne

Producenci regionalnej żywności państw członków Unii Europejskiej mają możliwość chronienia nazw oraz receptur tych produktów. Produkty regionalne są specyficzne, posiadają odpowiedni zapach i smak, bez zbędnych dodatków sztucznych i chemii.

Konkurs śliwkowy / Fot. Fot. Henryk CzechowskiProdukty i ich logo zarejestrowane w Unii Europejskiej są chronione prawem międzynarodowym, ponadto są wpisywane do specjalnego rejestru oraz nadaje im specjalne oznaczenia. Regionalne produkty żywnościowe można oznaczyć jednym z trzech symboli: chroniona nazwa pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne, tradycyjna specjalność.

Małopolska ma obecnie 9 produktów żywnościowych objętych ochroną, które są zarejestrowane w Unii Europejskiej jako produkty regionalne. Głównie są związane z południową częścią województwa.

Śliwka suska sechlońska / Fot. Fot. Henryk CzechowskiChleb prądnicki / Fot. Fot. Henryk CzechowskiBryndza podhalańska - jest produktem powstającym z odpowiedniej obróbki mleka owczego. Potocznie zwana serem owczym. Rozpoznać można, że nie jest to podróbka, po pikantnym i słonawym smaku. Ser ten jest miękki i podpuszczkowy. Najważniejsza informacja - jest produkowany tylko podczas wypasu owiec na hali w okresie letnim. Głównymi producentami są górale z Podhala.

Oscypek - jest to kolejny produkt z mleka owczego. Sposób jego wytwarzania pochodzi z receptur niezmienianych od kilkuset lat. Powstaje z sera owczego poddanego odpowiedniej obróbce termicznej, najczęściej nad ogniskiem, gdzie używa się do wędzenia odpowiedniego iglastego drewna. Z tego powodu posiada odpowiedni zapach i smak. Łatwo rozpoznać oryginał po zapachu oraz podczas jedzenia. Jest rozpoznawalny po specyficznym kształcie. Uprawnionymi producentami są górale spod szczytów Tatr, Pienin, Beskidów.

Redykołka - to odmiana oscypka zwana potocznie Redykołki, czyli mini oscypki / Fot. Fot. Henryk Czechowskimini oscypkiem. Produkowana jest na takiej samej zasadzie, jak oscypek, w różnych wymyślnych kształtach. Najczęściej przypominające zwierzęta górskie, ptaki, serduszka itp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.