Facebook Google+ Twitter

Małopolskie. Woda opada

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-23 18:21

W niedzielę odwołano alarm powodziowy w Krakowie. Wisła przekracza jednak stan ostrzegawczy i w mieście wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Wisła w Krakowie jest o 31 cm poniżej stanu alarmowego, ale o 119 cm przekracza stan ostrzegawczy.

Jak podały służby zarządzania kryzysowego wojewody, w Małopolsce alarmy powodziowe zostały w niedzielę odwołane w: Krakowie, powiecie wielickim oraz w gminach Czernichów, Radłów i Żabno. Na terenach tych wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Pogotowie przeciwpowodziowe odwołano w gminie Brzeźnica.

Strażacy wypompowują wodę z zalanych terenów. Uszczelniane są przeciekające wały; w gminie
Szczurowa przy pracach tych był używany helikopter.

Według strażaków, w całym województwie jest 191 miejscowości, w których rozlewiska mają ponad 1 tys. m kw. - najwięcej w powiatach dąbrowskim i oświęcimskim. Woda wlała się do 10 tys. budynków. Wcałym regionie bez prądu pozostaje 1,8 tys. odbiorców. W nocy w miejscowości Szczepanowice w gminie Pleśna z powodu osunięcia się ziemi została uszkodzona linia wysokiego napięcia, światła w domach nie ma 1,7 tys. odbiorców.

"W całym województwie jest obecnie ok. 350 osuwisk" - poinformowała w niedzielę rzeczniczka
wojewody Joanna Sieradzka.

Stan alarmowy przekraczają w 7 miejscach: Wisła, Szreniawa i Uszwica, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach: Wisła, Soła, Stryszawka, Stradomka, Czarny Dunajec, Dunajec, Rudawa i Skawinka.

W Woli Rogowskiej, gdzie w sobotę saperzy wysadzili fragment wału przeciwpowodziowego na Wiśle, woda powoli odpływa z zalanego terenu.

Alarmy powodziowe obowiązują wciąż w powiatach bocheńskim, dąbrowskim, oświęcimskim oraz w 6 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe: w Krakowie, Tarnowie, 5 powiatach i 18 gminach. Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 79 w Ławach oraz osiem odcinków dróg wojewódzkich.

Z powodzią walczy w Małopolsce ok. 3,6 tys. strażaków i ponad 300 żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.