Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9887 miejsce

Malowana księga duszy Bogdana Lesińskiego

24 lutego w Muzeum Etnograficznym w Toruniu otwarto wystawę "Bogdan Lesiński. Malowana Księga Duszy". Nieżyjący już artysta nazywany był często tczewskim Nikiforem, a jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów na całym świecie.

Od lewej: Helena Lesińska (żona malarza), Bożena Olszewska oraz Justyna Słomska-Nowak (autorki wystawy) / Fot. Łukasz KołtackiPrace Bogdana Lesińskiego (1935-2005), uważane za sztukę naiwną, nieprofesjonalną gościły w wielu renomowanych galeriach świata, znajdując jednocześnie swych nabywców. O Lesińskim mówiono często "tczewski Nikifor". Mimo, że jego obrazy znajdują się w zbiorach kolekcjonerów na całym świecie, a komentatorzy wyrażali się o nich zawsze pochlebnie, artysta nie doczekał się znaczącej pozycji wśród malarzy krajowych. W krajowych muzeach znajduje się jedynie pięć jego obrazów.

47 lat twórczej pracy przekłada się na ponad pięć tysięcy prac, nie wliczając w to rysunków oraz akwareli. Jego indywidualny i rozpoznawalny styl wyraża emocjonalną wrażliwość i bezkres wyobraźni. Zamiłowanie artysty do tworzenia można nazwać wręcz artystycznym opętaniem, powołaniem do ukazywania codzienności dzięki obrazom. Jego prace ukazują kolorowy i egzotyczny zaświat pełen jego fikcyjnych roślin i odrealnionych istot, znacząco różniący się od szarej codzienności okresu Polski Ludowej.

Podczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiPodczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiBogdan Lesiński to artysta związany przez całe życie z Tczewem. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego, świadomie bowiem unikał wszelkich uczelni artystycznych w obawie o zatracenie swobody tworzenia. Sam nigdy nie dbał o promocję swojej twórczości, pozycję w świecie sztuki, nie zwracał też uwagi na ekonomiczną stronę tworzenia. Dużą część swego dorobku rozdał, również na cele charytatywne. Poza Polską znany był głównie dzięki Desie - państwowej w owym czasie instytucji trudniącej się handlem sztuką.

Wystawa w toruńskim Muzeum Etnograficznym jest próbą przywrócenia malarzowi należnej pozycji w krajowej kulturze i czynna będzie do kwietnia 2009 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Motywy malarskie przywodzą na myśl gobeliny, artystyczne tkactwo.
Bardzo oryginalne i nasycone intensywnymi kolorami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.