Facebook Google+ Twitter

Malowane cerkwie północnej Mołdawii. Monastyr Voroneț

Obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem świętego Jerzego Męczennika znajdujący się we wsi o tej samej nazwie, jednej z najstarszych na Bukowinie. Cerkiew monastyru wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Monastyr ufundował hospodar Stefan Wielki. Cerkiew zbudowano w 1488 r. w ciągu 111 dni, na planie trójkonchowym. Fot. K. Nita
Monastyr ufundował hospodar Stefan Wielki. Cerkiew zbudowano w 1488 r. w ciągu 111 dni, na planie trójkonchowym. Fot. K. Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Piękne. Same wspaniałości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krysiu z tego co sobie przypominam z tej swojej studenckiej wędrówki, to otoczenie i wówczas było bardzo zadbane i turystycznie uporządkowane. Nie rządził ta przestrzenią przypadek, lecz dobrze zorganizowana grupa osób świadomych tego czym się opiekują i dbających o to by pokazać współczesnym, ale tez zachować dla potomnych :) . Czasu były zupełnie inne, ale jak zwykle wszędzie bywają ludzie, którzy znają wagę tego gdzie są i co robią. Myślę, że wiele tamtejszej organizacji miejsca zabytkowego i jego otoczenia i współcześnie by się tu i ówdzie przydało, bo niektóre obiekty mogą bezpowrotnie zaginąć, mimo swej wartości kulturowej. Ale to już tylko dygresja nie związana z tematem ... chociaż? ... wówczas dość powszechnie używało się pojęcia Kelimeny, góry kelimeńskie. Dzisiaj trudno jest znaleźć jakiekolwiek o nich informacje, a przecież po nich chodziłam i na pewno nie zniknęły z powierzchni kuli ziemskiej, nie zniknęły z Mołdawii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, Rumunia jest warta odkrycia. Jest to kraj niedoceniany. Niesłusznie. Z Polski jest trochę trudny dojazd. Przez Ukrainę byłoby blisko, ale można by się narazić na niepotrzebne "atrakcje". My jechaliśmy przez Słowację, Węgry i Maramuresz, który też jest wart poznania.

Myślę, że ze zwiedzaniem Rumunii trzeba się pospieszyć, bo jest to kraj w budowie. Za kilka lat znikną różne piękne miejsca. Wsie zmienią swój charakter.
Nam udało się jeszcze zobaczyć wóz, który ciągnęły woły. Czegoś takiego nigdy w Polsce nie widziałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jolanto, to porównanie ze stanem z przed 30 lat będzie bardzo ciekawe. To prawda, że od strony artystycznej nic się nie zmieniło, ale prawie wszystkie cerkwie są pięknie odrestaurowane. Obejścia zadbane, wręcz dopieszczone. Ja byłam na bukowinie kilka lat temu i widzę trud włożony w utrzymanie tych cennych zabytków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rumunia to jeszcze prawie nieodkryty i nieskażony masową turystyką kraj. taki europejski skansen. Piękna galeria diamentów kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za przypomnienie tej pięknej świątyni, miałam przyjemność osobistego oglądania tych rumuńskich perełek architektury ponad 30 lat temu, gdy w czasie wakacyjnego obozu wędrowałam turystycznie z koleżankami i kolegami szlakami kelimeńskich gór.

Dlatego z wielkim sentymentem znów oglądam fotografie przypominające moją młodość i przepiękne monastyry z których kilka widziałam z bliska i sama robiłam im zdjęcia.

Chyba pora sięgnąć do własnych zasobów i nieco je "odkurzyć" by choćby porównać i tym co Pani mam tutaj pokazała. Choć wiem, że w wypadku tych własnie zabytków nie wiele się mogło zmienić, może nieco otoczenie. W końcu minęło już sporo czasu, gdy wędrowałam wokół świątyń unosząc w górę wzrok by więcej zobaczyć i zapamiętać.

Dziękuję, że mogłam to zrobić raz jeszcze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Architektura tych cerkwi wznoszonych od końca XIV wieku do początku XVII wieku wywodzi się z kręgu architektury bizantyńskiej. W wykończeniu cerkwi widoczne są wpływy architektury Zachodu. Wiele z nich wykazuje liczne elementy gotyckie lub renesansowe, np. przypory czy kamieniarka okien i drzwi.

Malowidła wewnętrzne cerkwi skomponowane są według wzoru miniatur ksiąg średniowiecznych, co wynika z bujnego rozwoju iluminatorstwa w XV-wiecznej Mołdawii. Ściany cerkwi są pokryte szeregiem obrazami, przedstawiającymi pojedyncze sceny.

Na ścianach zewnętrznych znajdują się także monumentalne malowidła zajmujące dużo większe płaszczyzny, niekiedy całe elewacje. efekt artystyczny wzmaga jeszcze ich bardzo dobre, w przeciwieństwie do wnętrza, oświetlenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rumunia, to bardzo interesująca propozycja turystyczna. Takie malowidła ścienne, sakralne, może trochę inne bo w stylu bizantyjskim widziałam na Sycylii. A te faktycznie są też imponujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich cerkwi jest bardzo dużo na Bukowinie. Ja widziałam 12. Co najmniej 8 znajduje się na liście UNESCO. Nazywa się je Kaplicami Sykstyńskimi Wschodu. To sztuka wysokiej klasy.
Północna Rumunia jest wyjątkowa, bogata w zabytki i spokojna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa budowla. Piękne malowidła ścienne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.