Facebook Google+ Twitter

Malowanie ciała sposobem wyrażania siebie.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-18 09:02

Historia tatuażu sięga wielu lat wstecz. Przez wielu ludzi wiązany był z działaniami o nieczystej naturze. Zabiegowi tatuowania ciała poddały się większość ludów ze wszystkich zamieszkałych kontynentów.

Takie a nie inne postrzeganie tatuażu miało znaczący wpływ na odbieranie tego rodzaju sztuki przez europejczyków. Z upływem lat proces ten uległ zmianie. Od samego początku tatuaż posiadał bardzo ważne cechy i atrybuty. Właśnie dzięki niemu można było rozpoznać z jakich kręgów kulturowych czy grupy etnicznej pochodzi osoba nimi przyozdobiona.

W procesie tworzenia tej formy ekspresji ważną rolę odgrywa tatuator, czyli osoba wykonująca pracę artystyczną. Jego zadaniem jest jak najlepsze odwzorowanie szkicu czy pomysłu osoby chcącej mieć tatuaż na jego ciele. Tusz wprowadza się pod skórę dzięki jej nakłuwaniu. Są one wykonywane dzięki maszynom do tatuażu. Można je spotkać we wszystkich studiach tatuażu na terenie całego kraju i świata, w tym także w studiu animushtattoo.pl. Metoda aktualnie najczęściej używana.

Dwie następne to zadrapanie lub nacięcie. Niektórzy uznać je mogą za prymitywne i słusznie. Używały je bowiem plemiona z terenach obu Ameryk. Najbardziej rozpowszechnioną metodą robienia tutuażu jest nakłuwanie. Wiąże się to bezpośrednio z wyrabianiem metalowych narzędzi. Znane jest także używanie narzędzi wykonanych z kości, twardego drewna czy też muszli.

Tak samo jak rozróżniamy różne techniki samego wykonania tatuażu wyróżnić można jego motyw. Tatuaż na ciele człowieka może znaleźć się w sposób celowy- sami decydujemy co umieścimy na swoim ciele, dobrowolny- zgadzamy się na wykonanie tatuażu lecz wzór jest już narzucony, przymusowy- wykonuje się go pomimo sprzeciwu.

Tatuaż gorzej wykształcił się u ludów o ciemnym odcieniu skóry. Wyjątkiem są natomiast mieszkańcy Japonii i Oceanii. Ludzie ci jednak wykształcili inny rodzaj ozdabiania swojego ciała- skaryfikacja. Polega ona na nacinaniu skóry w taki sposób aby powstały blizny. Ciekawy jest fakt, że tatuaż i skaryfikacja nie są spotykane równolegle u tej samej grupy etnicznej.

Sytuacja wygląda podobnie w dzisiejszych czasach. Plemiona zostały wyparte a w ich miejsce weszły subkultury czy też kultura alternatywna. Po obserwacji różnych subkultur można dojść do pewnych wniosków. Na drodze ewolucji pewne specyficzne wzory tatuaży i miejsce ich umiejscowienia są przypisywane odrębnym nurtom. Rozróżnić możemy takie subkultury jak więźniowie, skini, sataniści, metale, hip-hopowcy a nawet zorganizowane grupy przestępcze takie jak japońska mafia Yakuza.
(xawery nowacki)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: tatuaż studio


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.