Facebook Google+ Twitter

Malowidła naskalne z Indonezji mogły powstać w podobnym czasie jak malunki z Europy

Malowidła naskalne na indonezyjskiej wyspie Sulawesi okazały się o wiele starsze niż początkowo myślano. Według magazynu "Nature" po ponownym zbadaniu można zaliczyć je do najstarszych na świecie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bhimbetka_rock_paintng1.jpg / Fot. LRBurdak/CC BY SA 3.0Odkrycie malowideł na indonezyjskiej wyspie Sulawesi nastąpiło 50 lat temu. Do tej pory datowano ich powstanie na nie więcej niż 12 tys. lat wstecz. Według "Nature" są one dużo starsze i mają co najmniej 39,9 tys. lat.

Badacze dokonali ponownego datowania zabytku. Użyli metody uranowo-torowej. Polega ona na badaniu osadów poprzez nanoszenie kolejnych warstw uranu. Malowidła mogą być nawet starsze, dlatego, że samo badanie dotyczy wyłacznie osadów.

Znamy laureatów Nagrody Nobla z chemii. Zwycięzcy opracowali mikroskop fluorescencyjny


Najstarsze odkryte malowidła naskalne znajdują się w El Castillo w Hiszpanii. Powstało minimum 40,8 tys. lat temu. Malunki indonezyjskie powstały niewiele później. Rewelacje naukowców przeczyć mogą przekonaniu, że człowiek po wędrówce z Afryki w Europie posiadł zdolność uprawiania sztuki - podaje Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.