Facebook Google+ Twitter

Małpa posiada prawa autorskie do zdjęcia? Fotograf walczy z Wikipedią

Administratorzy Wikipedii odmówili usunięcia zdjęcia przedstawiającego samicę makaka, bo uznali, że jego autorem nie jest człowiek, ale małpa.

 / Fot. zrzut ekranu/WikipediaDavid Slater fotografował makaki czubate 3 lata temu. Podczas sesji jedna z małp zaczęła bawić się aparatem i zainteresowana dźwiękiem migawki wykonała kilkaset zdjęć, w tym własne autoportrety - podaje serwis Wyborcza.pl.

Zdjęcie stało się sławne, a jego właściciel zaczął na nim zarabiać. Pojawiło się ono również w Wikimedia Commons. Administratorzy uznali bowiem, że skoro autorem fotografii jest małpa, to do niej należą prawa autorskie. Sprawa trafi do sądu i będzie precedensowa. Slater tłumaczy, że Wikipedia nie miała prawa umieścić zdjęcia w domenie publicznej, bo co prawda to samica makaka nacisnęła spust, ale to fotograf odpowiednio ustawił aparat i wywołał zdjęcie.

"Fotografia to drogi zawód. Na dziesięć tysięcy fotografii, jakie robię, jedna przynosi pieniądze, które pozwalają mi dalej funkcjonować. To było jedno z tych dochodowych zdjęć" - twierdzi Slater.

Zdjęcie można zobaczyć w Wikipedii. Zostało ono podpisane "Autoportret przedstawia samicę makaka czubatego. Odwrócony i skadrowany przez Davida Slatera".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Małpa potrafi się od człowieka czegoś nauczyć, a człowiek czasem nawet tego nie potrafi. Weźmy znów przykład p. Wiesława Adamika, który w jednym z jego nowych materiałów znów pozuje przed aparatem, ale bezczelnie podpisuje, że jest autorem. Odmawia autorstwa zdjęć temu, kto go sfotografował!!! Karygodne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten kto pstryka, a nie kto jest właścicielem aparatu ... takie fakty, takie prawo ... nawet małpa ;) ... ale osobiście nie mam nic przeciwko, właściciel zapewne nie zarobił by wcześniejszych pieniędzy na omawianym zdjęciu, gdyby powiedział, że sam nacisnął spust. Cały zysk przyniosła mu raczej "legenda" z tym kadrem związana, czyli sam fakt, że zdjęcie zrobiła po prostu małpa ... i tyle!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krakowskim targiem - właścicielowi aparatu tytułem odpisu amortyzacyjnego, na otarcie łez - wiązka bananów się należy :)

A na serio - oczywiście, że autorem zdjęć jest ten kto kadruje i wyzwala migawkę, a nie ten, kto pozuje. Aparat wprawdzie jest jego własnością, ale zostaje użyczony/pożyczony innej osobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę jaki świetny przykład na dowód, że miałam słuszność w polemice z p. Adamikiem na temat autorstwa zdjęć. Powinien się z nim zapoznać! Upierał się, że jak ktoś trzyma jego aparat i robi mu zdjęcia według jego wskazówki, to on - właściciel jest autorem. A tu proszę, ten, kto pstryka! Nawet małpa!
Nie trzeba było długo czekać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nauczyć małpę odpowiedzialności to będzie w mniejszości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.