Facebook Google+ Twitter

"Malstrom" T. Andersona. Perypetii załogi USS Walker ciąg dalszy

Do rąk czytelników trafiła trzecia część cyklu "Niszczyciel" Taylora Andersona, "Malstrom". Podobnie, jak poprzednie dwie części, także i trzeci tom z pewnością zadowoli czytelników, śledzących losy załogi amerykańskiego okrętu, USS Walker.

Trzeci tom cyklu "Niszczyciel" / Fot. Ilustracja okładki książki - Studio LiddellSłowem wstępu dla niezaznajomionych z cyklem "Niszczyciel", pozwolę sobie na krótkie przypomnienie tego, co zostało przedstawione na kartach dwóch poprzednich tomów.

Pacyfik, luty - marzec 1942 roku, działania wojenne na morzu Jawajskim. Przestarzały amerykański okręt USS Walker z dywizjonem niszczycieli, alianckich sił morskich z ABDA, eskortując brytyjski krążownik HMS Exeter, próbują wymknąć się pościgowi Cesarskiej Marynarki Japonii. Wśród liczebniejszej japońskiej floty znajduje się m.in. krążownik liniowy Amagi.

Dowódca USS Walker, komandor porucznik Matthew Patrick Reddy, szukając ucieczki, celowo wprowadza okręt w morski szkwał z nadzieją, że zdoła tam przeczekać pościg i ujść nieprzyjacielowi. Co mu się udaje. Jednakże zdziwienie jego nie ma granic, o czym czytelnik się przekonuje w pierwszym tomie, gdy wychodząc z oceanicznej zawieruchy: "(...) Morze zniknęło. Jak daleko sięgał wzrokiem, rozciągała się zielonoczarna pustka pełna niezliczonych kropel wody znieruchomiałych w powietrzu. (...) To, co widział dokoła, należało do zjawisk niemożliwych".

Tematyka wojennomorska w połączeniu z science fiction i tym razem gwarantuje czytelnikowi sporą dawkę emocji. Zwłaszcza, że zwroty akcji, poprzez barwne i drastyczne ukazanie scen bitewnych ludzi i lemurów z grikami, wspieranymi przez japoński krążownik Amagi, wciągają w ten świat pozbawiony ludzkiej cywilizacji. Czy załogi dwóch przestarzałych amerykańskich niszczycieli USS Walker i USS Mahan wraz pływającymi domami lemurów, potrafią przeciwstawić się krążownikowi Amagi i krwiożerczym grikom? Tym bardziej, że dowódca Walkera Matt Reddy, ogłoszony komodorem wyprawy przeciw grikom, jak najbardziej poważnie traktuje swoją funkcję, podobnie jak pozostali marynarze. Wszak jest to ich być albo nie być, jeśli chcą myśleć o wydostaniu się z tego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Czekam z niecierpliwością na niespodziankę, jak również na pozostałe tomy "Niszczyciela". Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z recenzji książka wygląda interesująco. Popatrzę w mojej bibliotece, czy nie mają tej pozycji. Zaciekawiłeś mnie Piotrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już niedługo dla fanów militariów będziemy mieli niespodziankę w KZR :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.