Facebook Google+ Twitter

Maltafestival 2011 > idiom: "Wykluczeni"

Od 4 lipca rozpoczyna się bodaj największy w kraju przegląd sztuk teatralnych - Maltafestival. Projekt „idiomizowania” festiwalu przewidziano na trzy lata. W tym roku idiom brzmi "wykluczeni".

Poznań żyje już festiwalem. Tegoroczne barwy festiwalowe spotkać można w wielu miejscach miasta. / Fot. Andrzej HajdaszJak mówi kuratorka idiomu, pani Katarzyna Tórz: "Granice stanu wykluczenia są płynne, wyznaczają je niepewność i rozedrganie". "Wykluczeni" to artystyczne emanacje wykluczenia. W narracji o wyizolowaniu, samotności, nikt nie może czuć się lepszy i nie-wykluczony. Każdy z projektów rozgrywa ten stan inaczej. Zawsze jednak okazuje się, że wykluczenie ma wiele warstw, jest to proces, który dotyka każdego.

Podobnie jak w poprzednich latach festiwal odbywać się będzie w wielu płaszczyznach artystycznych. I tak będzie oczywiście teatr "w czystej formie", performance, film i sztuki wizualne, taniec, muzyka, "nowe sytuacje", Silent Malta (słuchanie muzyki w miejscu publicznym przez słuchawki) oraz liczne imprezy towarzyszące festiwalowi.

Na tegorocznym festiwalu gościć będzie zespół, który nie Centrum miasta, rondo Kaponiera. / Fot. Andrzej Hajdaszpozostawia widza obojętnym. Jest poruszający, kontrowersyjny, wzruszający, oburzający... i jaki jeszcze? Mowa o COMPAGNIA PIPPO DELBONO. Będzie to już ich czwarty występ na festiwalu maltańskim.

Z koncertów na uwagę zasługuje występ zespołu Young@heart. Średnia wieku zespołu to ...85 lat. "End of the road" to tytuł spektaklu, w którym można odnaleźć afirmację życia i świadomość jego końca. Usłyszymy piosenki rockowe, punkowe i hity muzyki pop w wykonaniu osób, które z tymi nurtami muzyki zwyczajowo nie są kojarzone.

Chyba najbardziej spektakularna reklama festiwalowa, umieszczona na przęsłach mostu św. Rocha. / Fot. Andrzej HajdaszCzęść taneczna festiwalu odbywać się będzie w dwóch miejscach: w Starym Browarze (Szachownica i Słodownia) oraz w Pawilonie "Nowa Gazownia". Z pewnością interesujący będzie występ "The Cubes Circus". Okaże się na nim, że kwadratowe może być wszystko od strojów po zwierzęta. Jest to spektakl głównie dla dzieci, ale bawić mogą się na nim wszyscy. Kipi pomysłowością, zaskakuje z każdą chwilą. To świetnie zagrany spektakl.

Film i sztuki wizualne prezentowane będą na Dziedzińcu Szkoły Miasto pełne jest informacji festiwalowych. Fragment ul. Przepadek. / Fot. Andrzej HajdaszBaletowej i w Starej Rzeźni. Wśród wielu produkcji warto się przyjrzeć filmowi "Śmietnisko". Dokument powstał na wysypisku gromadzącym śmieci z największej metropolii Brazylii - Rio de Janeiro. Opowiada o ludziach zwanych "catadores", którzy gromadzą wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, i co nadaje się do przetworzenia.

Silent Malta to kolejna odsłona słuchania muzyki przez słuchawki w miejscu publicznym. Odbywać się będzie w "Pasażu kultury" na Starym Mieście i w parku Mickiewicza. W tym projekcie uruchomione zostaną dwa kanały: literacki i muzyczny. Zaprezentowane zostaną ciekawe słuchowiska Teatru Polskiego Radia oraz Sceny Teatralnej Trójki. Wszystkiego tego będzie można posłuchać w letniej - miejmy nadzieję - scenerii.

Festiwalowo przystrojony most św. Rocha. / Fot. Andrzej HajdaszFestiwal maltański to nie tylko wydarzenia dobywające się w Poznaniu. Część imprez towarzyszących odbywać się będzie w klubie Oskard w Koninie i nie tylko. Tam odbędą się spektakle teatru Porywacze Ciał, Teatru PALMERA ELDRITCHA, koncerty zespołów Hello Dog i Niwea.

Nie sposób przedstawić w telegraficznym skrócie wszystkich atrakcji tegorocznego festiwalu. Szczegółowy terminarz spektakli i miejsc gdzie będą się one odbywały znajdują się na stronie organizatora festiwalu Fundacji Malta (www.malta-festival.pl)
Znajdują się też na tej stronie opisy poszczególnych spektakli wraz z Ciekawe czy informacje o festiwalu widziane są także z powietrza? / Fot. Andrzej Hajdaszcenami biletów oraz miejscem odbywania się danego wydarzenia.

(przygotowano na podstawie materiałów prasowych organizatora)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.