Facebook Google+ Twitter

Maltafestival 2012. Wieczór poezji Krystyny Miłobędzkiej

Na zakończenie Maltafestival Poznań 2012 gościnne progi Galerii u Jezuitów przyjęły poetkę - Krystynę Miłobędzką, znakomitych muzyków i grupę miłośników poezji.

Miłobędzka/Zimpel, "Tyle tego Ty" / Fot. Andrzej HajdaszSłowo przepojone mistyką, refleksyjne, głębokie wybrane spośród wierszy poetki przez klarnecistę i kompozytora Wacława Zimpla i inicjatora projektu - Jarosława Borowca przeplata się tu z dźwiękami odnalezionymi w tradycjach muzycznych Japonii, stanowiąc inspirację dla oprawy akustycznej.

Wiersze czyta poetka pochylona nad kartkami rozłożonymi na biurku, na którym stoją lampka i filiżanka z herbatą. Trio tworzy muzyczną ilustrację przedstawienia - na klarnecie, kontrabasie, perkusji i instrumentach pochodzących ze świata dźwięków Japonii, będącą wprawdzie własną opowieścią o wierszach, ale to głos i interpretacja poetki są najważniejsze. Osobną wartość stanowi płyta nagrana i wydana przez Fundację Malta, nosząca tytuł "Tyle tego Ty".

Miłobędzka/Zimpel, "Tyle tego Ty" / Fot. Andrzej HajdaszKrystyna Miłobędzka zapytana o poetycki obraz świata, mówi: "Moje pisanie bierze się z własnych ograniczonych możliwości i konieczności doprowadzenia do tego, żeby słowo było najbliższe temu, co właśnie czuję i myślę (...) Język jest dla mnie tworzywem, którym posługujemy się tak jak ołówkiem, farbą, plasteliną". Twierdzi dalej, że warto zapisywać tylko konieczne słowa. Taka jest właśnie jej poezja - oszczędna, skupiona, kontemplująca słowa. Krystynę Miłobędzką można spokojnie nazwać jedną z wybitniejszych polskich poetek - ale odrębną, niewpisującą się żaden poetycki program, przekraczającą zawsze to, co zastane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.