Facebook Google+ Twitter

Maltafestival 2014: "FASE" w choreografii Anne Terese de Keersmaeker

Na festiwalu maltańskim został przedstawiony spektakl taneczny, który zapoczątkował sławę Anne'y Teres'y de Keersmaeker.

Materiały prasowe organizatora / Fot. Herman SorgeloosFASE w choreografii Anne Terese De Keersmaeker to jej dawny, debiutancki projekt, który swoją premierę miał 18 marca 1982 roku w Brukseli. Przedstawienie składa się z czterech części i jest próbą oddania w ruchu kompozycji Steve’a Reicha, prekursora minimalizmu w muzyce.

Poszczególne części to: Piano Phase, Come Out, Violin Phase, Clapping Music. Przedstawienie składa się z trzech duetów i jednego występu solo. Choreografka wykorzystała, podobnie jak dzieje się to w muzyce Steave’a Reicha, minimalistyczne środki wyrazu. Są to powtarzające się sekwencje ruchu, zmiany tempa czy pozorne rozsynchronizowanie ruchu. Można to z powodzeniem nazwać ćwiczeniami z formy.

Zasadniczo każda z części wykorzystuje bardzo podobne elementy do tworzenia naracji w spektaklu. Są to proste sekwencje ruchu, obrotu, falowania czy podskoków. Co jakiś czas następuje rozsynchronizowanie, jakby pozorne zacięcie się sprawnie działającej maszyny. Jednak po pewnym czasie wszystko wraca do normy, tancerki znowu wykonują wszystko synchronicznie. Solistki powtarzają poszczególne elementy w różnych konfiguracjach, tworząc z poszczególnych elementów "zdania ruchu".

Dodatkowym efektem wzmacniającym poczucie ładu w spektaklu jest na pewno oświetlenie. To dzięki niemu można się było wznieść na wyższy szczebel doznań estetycznych. W każdej z części światło było wykorzystywane inaczej, ale zawsze to ono wzmacniało działania tancerek.

Czy może się to podobać? Czy nie jest to nużące? Czy można napawać się taką sprawnie działającą machiną ruchu? Po spektaklu dało się słyszeć oczywiście skrajne opinie. Od tego, że jest to "nuda" po słowa zachwytu nad płynnością ruchu i napawanie się jego pięknem. Chyba każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie. Jedno jest pewne w roku swojej premiery stanowił wydarzenie o przełomowym znaczeniu, które wyznaczyło nowe trendy w choreografii.

Przygotowano na podstawie materiałów prasowych organizatora festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jakże, może się podobać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.