Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10176 miejsce

Malujemy się, bo zastępujemy tym utratę futra?

Około dwa miliony lat temu stworzenia z gatunku Homo zaczęły tracić na całym ciele owłosienie. Wraz ze zmianą wyglądu zmienił się ich styl życia. Prof. Nina Jablonski, antropolog z USA twierdzi, że wtedy nasi przodkowie zaczęli się malować.

 / Fot. By Beo Beyond [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsNa corocznym wystąpieniu American Association for the Advancement of Science w Bostonie prof. Nina Jablonski antropolog z Penn State University wystąpiła z niezwykle interesującym wykładem, który wskazuje na to, że nasi przodkowie, gdy utracili futro, zaczęli zdobić swe ciała malunkami.

Jak wynika z przeprowadzonych wielu badań genetycznych cały proces zapoczątkowany został około dwa lub półtora miliona lat temu. Gdy owłosienie zniknęło istoty z gatunku Homo zmieniły w dużym stopniu swój styl życia. Był to okres, gdy rozpoczęły się wędrówki na spore odległości, co wiązało się także z zupełnie innym stopniem wysiłku niż ten, do którego byli oni przyzwyczajeni. Taki nakład pracy włożony w przemieszczanie się wymagał innego niż do tej pory sposobu odprowadzania ciepła. Pot szybciej paruje z gołej skóry, nic, więc dziwnego, że ewolucja zaczęła preferować osobniki mniej porośnięte futrem.

W tym okresie, jak podkreśla prof. Jablonski prawdopodobnie zaczął zmieniać się również kolor skóry naszych praprzodków. Prowadzone badania naukowe dowodzą, że z początku skóra miała barwę różowawej a później zmieniła kolor na ciemniejszy. Stało się tak, dlatego, że, gdy przed słońcem przestało chronić owłosienie, skóra zaczęła wytwarzać melaninę, czyli ciemny barwnik, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Taka goła skóra aż się prosiła, aby coś na niej namalować. Nasi przodkowie zaczęli pokrywać ją, więc malunkami różnego typu, nie tylko by wyrazić przynależność do jakiejś grupy albo zwrócić uwagę osób, na których im zależało – Można się malować w różne wzory i wysyłać przy ich pomocy wszelkiego rodzaju komunikaty – twierdzi prof. Jablonski. Nasi przodkowie malowali się także i dlatego, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych partnerów seksualnych i co istotne, podkreślić swoją osobowość.

Według prof. Jablonski to, co zostało zapoczątkowane u praczłowieka, później u neandertalczyka, gdzie znajdowano na neandertalskich stanowiskach archeologicznych kredki z tlenkiem manganu służące do rysowania ciemnych wzorów na ciele na trwałe wpisało się w kulturę człowieka i trwa nieprzerwanie do dzisiaj.

Obecnie tak samo, jak dawniej malunki na ciele, w tym i tatuaż stanowią dodatkową formę komunikacji pomiędzy członkami społeczności. Co ciekawe zdaniem naukowców to spostrzeżenie, że niektóre rodzaje makijażu są do dziś wspólne dla wszystkich kultur świata, jak na przykład malowanie oczu u kobiet, tak by wyglądały na większe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

I znów na W24 tekst antyklerykalny... To tak w nawiązaniu do tych dwóch milionów lat, bo przecież "wszyscy" wiedzą, że Bóg stworzył świat znacznie później...

Marku, bardzo ciekawa teoria i dobrze, że ją przytoczyłeś. Sprawa jest bardzo złożona. Pobudza do postawienia wielu pytań np. dlaczego człowiek zaczął tracić owłosienie jako gatunek? Nie jest to taki łatwy problem do wyjaśnienia. Podobno proces ten znacznie przyśpieszył, odkąd człowiek zaczął w sztuczny sposób dokonywać zmiany termicznej w swoim najbliższym otoczeniu (budowa legowisk, kryjówek i wreszcie domostw; konstrukcja odzieży, zdobycie umiejętności celowego stosowania ognia).

Następnie zrodziły się funkcje estetyczne i zaczęła się era "poprawiania" wyglądu dzieła stworzenia, co zresztą znalazło swoje odzwierciedlenie w zakazach biblijnych dotyczących stosowania niektórych elementów upiększania ciała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak niewiele się zmieniło w ciągu tego długiego czasu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.