Facebook Google+ Twitter

Mały Klejnot w ogromie kosmicznej przestrzeni

Mgławica planetarna Mały Klejnot to obiekt, który został już uwieczniony przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W nowym opracowaniu zachwyca swoim pięknem i imponuje nie mniej niż dotychczas.

Mgławica planetarna NGC 6818 (Mały Klejnot) w konstelacji Strzelca. http://www.spacetelescope.org/images/potw1531a/ / Fot. ESA/Hubble & NASA/Judy SchmidtTa kolorowa bańka jest mgławicą planetarną o oznaczeniu NGC 6818, ale znana także jako Mgławica Mały Klejnot. Lokalizowana w konstelacji Strzelca, około 6000 lat świetlnych od nas. Olśniewający swoim blaskiem obłok roztacza się na ponad pół roku świetlnego średnicy obiektu. Naprawdę bardzo wiele w porównaniu do maleńkiej gwiazdy centralnej. Jednak sama mgławica w całej swojej złożoności, też jest zaledwie małym klejnotem w kosmicznej skali.

Kiedy gwiazdy takie jak Słońce przechodzą "na emeryturę", pozbywają się swoich zewnętrznych warstw, czym tworzą świecące chmury gazu, co następnie nazywamy mgławicami planetarnymi. Ten wyrzut masy nie rozkłada się równomiernie, za czym mgławice planetarne mogą przyjmować niezwykle skomplikowane kształty. NGC 6818 przedstawia węzłowate struktury filamentowe i odrębnych warstw materiału, z jasną i zamkniętą centralną bańką w otoczeniu większego, bardziej rozproszonego obłoku.

Naukowcy uważają, że wiatr od gwiazdy centralnej napędza wypływający materiał, zarazem rzeźbiąc wydłużony kształt NGC 6818. Szybki wicher przebija się przez wolniej poruszający się obłok i tworzy wyraźnie jasne prześwity w zewnętrznych warstwach bąbla.

Obraz mgławicy planetarnej NGC 6818 prezentuje dwie odrębne warstwy gazu i pyłu (19.03.1998) http://www.spacetelescope.org/images/opo9811h/ / Fot. Robert Rubin (NASA/ESA), Reginald Dufour and Matt Browning (Rice University), Patrick Harrington (University of Maryland), and NASA/ESAKosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował NGC 6818 już w 1997 roku, przy pomocy kamery Wide Field Planetary 2. Użyta kombinacja filtrów pozwoliła na wyróżnienie emisji zjonizowanego tlenu i wodoru. Wykorzystanie jeszcze innych filtrów dla obrazu uzyskanego z tego samego aparatu, odsłania odmienny widok mgławicy. Wersja zdjęcia została przedstawiona w konkursie Hubble’s Hidden Treasures przez Judy Smith. Ot, tak zwana astronomia amatorska.


źródło: NASA
ESA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O... i tutaj znajduję pana Adamika.. Gdzie się nie ruszyć, tam już jest. A nie zapyta pan, czy kosmici nie rozmawiają o Wspaniałym stuleciu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna nazwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.