Facebook Google+ Twitter

Mały Mozart z Surrey

10-letni Shane Thomas noszący przydomek "małego Mozarta" jest nadzwyczaj utalentowanym dzieckiem. Pierwszy keyboard Shane dostał w wieku siedmiu lat i już po dwóch dniach potrafił zagrać na nim na dwie ręce. Po paru tygodniach grał skomplikowane utwory, a po czterech miesiącach dał swój pierwszy występ przed ponad dwutysięczną widownią.

Zdjęcie udostępnione na licencji CC-BY. / Fot. Laura TophamShane jest uczniem szkoły podstawowej i grę na fortepianie ćwiczy zaledwie cztery godziny w tygodniu, a mimo jego gra jest na niezwykle wysokim poziomie. Chłopiec potrafi z głowy komponować coraz to nowsze utwory muzyki klasycznej. Shane swój talent odkrył w wieku zaledwie trzech lat. Już wtedy potrafił grać, jednak nikt nie potraktował go poważnie. Chłopiec -jak sam twierdzi- ma również bardzo podzielną uwagę. W szkole potrafi zarówno, słuchać jednocześnie nauczyciela, robić to co ma zadane oraz w myślach układać coraz to nowe partytury. Zaraz po powrocie do domu zaczyna grać zapamiętane melodie a jego ojciec to wszystko nagrywa. Muzykę piszę głównie o swoich dwóch papużkach o imionach Joshua i Ruby. Jedna z tych piosenek nadzwyczajnie w świecie przyśniła się Shane'owi.

Chłopiec mieszka w Woking w Surrey. Miał siedem lat kiedy zaczął grać ze słuchu i pierwszy raz w swoim życiu usiadł do pianina. Shane rozpoczął naukę u pianisty Richarda Goffin-Lecar'a, który od razu odkrył w chłopcu niezwykły talent. Porównał go ze sławnym kompozytorem Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, który swój pierwszy utwór skomponował w wieku pięciu lat. Nauczyciel twierdzi, iż ciężko nazwać jego pracę nauczaniem chłopca. Było to raczej dawanie wskazówek, gdyż chłopiec jest już fenomenem.

Niestety, po czterech miesiącach od zatrudnienia nauczyciela dla Shane'a, rodzice chłopca rozeszli się i tym samym skończyły się również lekcje dla chłopca. Shane nie przestał ćwiczyć i nadal uczy się grać samodzielnie. Sam o sobie mówi, że chciałby w przyszłości zostać kompozytorem. Dla niego gra na fortepianie jest przyjemnością i nawet podczas występów dla publiczności chłopiec nie ma tremy. Do dnia dzisiejszego malec skomponował 22 utwory. Niektórzy ludzie twierdzili, iż za talentem chłopca może stać autyzm, który łączy się czasami z talentem muzycznym. Lekarze wykluczyli jednak taką opcję.

Shane mieszka wraz ze swoim ojcem i swoim młodszym rodzeństwem: bratem oraz siostrą. Pomimo złej sytuacji finansowej -Clayton jest samotnym ojcem z trójką dzieci- ojciec ma nadzieję, że uda mu się wysłać chłopca na porządne lekcje gry na fortepianie, by chłopiec mógł dalej rozwijać swój talent.

Artykuł powstał na podstawie filmu dokumentalnego " Mali Geniusze" emitowanego na kanale Discovery Channel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł.
Od czasu do czasu docierają do mnie wiadomości o małych geniuszach. Przed chwilą usłyszałam w radiuZet, że siedmiolatek maluje jak Picasso. Sprawdziłam to w internecie http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,7-latek-maluje-jak-Picasso-Kolekcjonerzy-kupuja-jak-szaleni,wid,11893446,wiadomosc_video.html?ticaid=198f0 , gdzie możemy przeczytać: "Kieron Williamson, jak większość dzieci uwielbia rysować. Siedmioletni Brytyjczyk ma wyjątkowy talent - właściciel lokalnej galerii, porównuje jego prace do wczesnych prac Pabla Picasso. Chłopiec już zyskał światowy rozgłos - 16 jego prac sprzedano w ciągu 15 minut za zawrotna sumę 18 tysięcy funtów".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.