Facebook Google+ Twitter

Mały Nobel w Szczecinie. Apel szczecińskiej rodziny dziennikarzy

Po śmierci prof. Henryka Komarnickiego okazało się, że nie ma on następców prawnych, że nie zostawił też testamentu, więc jego majątek, tj. mieszkanie i oszczędności, przejęło w spadku miasto.

Miasto początkowo postanowiło przeznaczyć środki ze spadku (m.in. 780 tys. zł oszczędności) na bieżące potrzeby. Jednak redaktor Grzegorz Dowlasz zaproponował na łamach Kuriera Szczecińskiego, aby z pieniędzy ze spadku utworzyć Fundusz im. Henryka Komarnickiego, który przyznawałby stypendia najlepszym studentom Uniwersytetu Szczecińskiego. Propozycja ta skierowana byłaby dla najlepszych studentów US - pojawiła się dlatego, że profesor H. Komarnicki był długoletnim dyrektorem Instytutu Politologii i Europeistyki ww. Uniwersytetu.

Ideę utworzenia funduszu na stypendia dla najlepszych studentów US poparł Kurier Szczeciński, Uniwersytet Szczeciński, europoseł Sławomir Nitras, radni Bazyli Baran, Małgorzata Jacyna-Witt, Joanna Bródka. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek początkowo się opierał, ale zmasowana akcja mediów, US i szczecińskich polityków obaliła jego twarde stanowisko. Na pewno pomysł na przeznaczenie spadku na ww. rzeczy jest lepszy niż wydatkowanie go na przysłowiowe "łatanie dziur w jezdniach", jednak zabrakło mu metropolitalnego rozmachu.

Do dyskusji nad wykorzystaniem spadku po prof. Henryku Komarnickim, chce się włączyć nasza dziennikarska rodzina ze Szczecina. Nasz pomysł, to utworzenie ze spadku po prof. Henryku Komarnickim, fundacji na miarę małego szczecińskiego Nobla - Nagrody Komarnickiego. Na bazie spadku po prof. Henryku Komarnickim proponujemy utworzenie funduszu (niczym z testamentu Alfreda Bernharda Nobla), w którym ulokowane byłyby też fundusze (jako darowizny) na inne szczecińskie nagrody, jak: Ambasadora Szczecina, Nagrody Artystycznej Szczecina, Szczecińskiej nagrody literackiej "Gryfia", Nagrody gospodarczej prezydenta Szczecina, Nagrody Prezydenta Szczecina za najlepszą pracę doktorską, magisterską lub dyplomową (w tym, na najlepszego studenta US) i innych przyznawanych przez miasto rokrocznie, niczym małe szczecińskie Noble.

Nasza argumentacja jest następująca, jeżeli przemysłowa potęga Szczecina jest już tylko legendą, jeżeli Szczecin nie został: Europejską Stolicą Kultury 2016 oraz Europejską Zieloną Stolicą 2012 i 2013, może czas na stworzenie nowej "legendy" Szczecina, ustanowienie szczecińskiego małego Nobla - Nagrody Komarnickiego. Proponujemy społeczny zarząd funduszu (aby nie przejadał środków na nagrody), który musiałby zadbać, aby pomimo rokrocznych wypłat nagród (z roku na rok wyższych, niczym w Noblu), środki funduszu ciągle rosły (m.in. darowizny), poprzez ulokowanie ich w bezpiecznych akcjach i obligacjach. Także wybór kategorii nagród (kontynuacja już prowadzonych) i ich wysokość, musiała by być dostosowana do posiadanych i odnawialnych środków na funduszu.

Apelujemy: twórzmy nową legendę Szczecina, stwórzmy małego szczecińskiego Nobla - Nagrodę H. Komarnickiego.

Elżbieta, Andrzej i Zdzisław Sadowscy

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wygląda na to że w Szczecinie, wszyscy przyzwyczaili się do obiegowej opinii "tego się nie da zrobić".

Komentarz został ukrytyrozwiń
jjjjjjjjjjjjjjjjjj
  • jjjjjjjjjjjjjjjjjj
  • 15.03.2012 19:19

Jeszcze troche Wam rodziny chyba zostało do pisania komentarzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mały szczeciński Nobel - Nagroda H. Komarnickiego, to jest to. To byłby prestiż dla Szczecina!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.